Saltanat uğruna esnaf harcanıyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel dönüşümü konusunda ulaşım esnafına seslendi: Saltanat peşinde koşanlar esnafa yazık ediyor

Giriş Tarihi: 19.10.2016
Saltanat uğruna esnaf harcanıyor
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, UKOME'nin toplu ulaşımdaki iki midibüsün bir e dönüştürülmesine esnaftan direnç oluşması üzerine yaptığı açıklamada, "Esnaf saltanat peşinde koşanların peşinden gitmesin" dedi. İki midibüsün bir otobüse dönüştürülmesi ilgili UKOME'nin karar aldığını anımsatan Türel, bunun uygulanmasına yönelik otobüslerin artık kent merkezinde yolcu sayılarının yoğun olduğu hatlarda çalışacağını ve minibüslerin de kırsal hatlarda çalıştırılacağını paylaştıklarını anlattı. Otobüsçüler Odasına bu konuda birçok teklif götürdüklerini ancak hiçbir tekliflerine "Evet" denmediğini kamuoyunun bildiğini dile getiren Türel, şöyle konuştu:

SALTANAT ENDİŞESİ
"Önce '9 metrelik bir otobüs verelim' dedik, buna 'Hayır' dediler. Ondan sonra 'İkiye bir, 12 metrelik bir otobüs verelim' teklif ettik, ona da 'Hayır' dediler. 'Sizin bir teklifiniz var mı' diye sorduğumuzda, 'Bizim bir teklifimiz yok' diyerek de bir öneri getirmediler çünkü burada amaç oyunu bozmak, dertleri millet değil, memleket değil. Vatandaşın daha konforlu seyahat etmesi değil. Dertleri esnaf hiç değil. Bir tek dertleri var, saltanatlarını sürdürmek. Saltanat peşinde koşanlar, ne esnafı düşünüyor ne de milleti düşünüyor. Milletin daha iyi bir şekilde toplu ulaşımdan istifade etmesine çalışıyorken, oda yönetiminde saltanatlarını sürdürme derdinde olanlar, sadece oyunu bozmaya çalışıyorlar çünkü ikiye bir otobüs birleşiminde oda yönetimindeki saltanatlarını sürdüremeyeceklerinden endişeliler."

ESNAFA GÜVENİYORUZ
Türel, ulaşım esnafına doğru bilgi verilmediğini savunarak havuza dahil olan esnaf şirketleştiği taktirde Antalya toplu ulaşımında araç ihtiyacı olması durumunda o şirket vasıtasıyla esnafa büyük bir destek sağlayacaklarını ve bunun esnaftan gizlendiğini belirtti. Odanın tamamen bilgi kirliliği ile ortalığı karıştırmaya yönelik gayretleri olduğunu dile getiren Türel, "Esnafımızın sağduyusuna hep güvendik. Onlar için çalışıyoruz. Biz bu sisteme geçildiğinde, hiçbir şekilde en ufak esnafın kaybının olmayacağını, aksine kazancının olacağını söylüyoruz. Geçmişte beni toplu ulaşımda akıllı karta geçeceğimiz dönemde, o dönemki oda yönetimi adeta yerden yere vurmuştu ama haksızlık ettiklerini gördüler. Aradan seneler geçti, 'Başkanım biz ettik, sen etme. Sen haklıymışsın, pişmanız. Ne olur bizi yeniden akıllı karta geçir' diye kendileri kapımdan ayrılmadılar. Esnaf bize güvensin. Saltanat peşinde koşanların peşinden gitmesin. Tamamen onların hayrına, kazancını artırma gayreti içerisinde olan Büyükşehir Belediyemizle işbirliğine gelsin. O kazanan esnafımız, Antalya olacak. Antalya'da toplu ulaşımdan istifade eden vatandaş olacak" dedi.

MENFAAT ELDE EDİLİYOR
Türel, Antalya Otobüsçüler Odasındaki yönetiminin saltanatlarını sürdürdükleri sürece ciddi bir şekilde rant elde ettiklerini bildiklerini de dile getirerek bakım ücreti adı altında binlerce lira menfaat sağlandığının konuşulduğunu aktardı. Akaryakıt istasyonundan esnafa satılan akaryakıtlardan aldıkları komisyonların ne olduğunun, herkesin bildiği bir gerçek olduğunu ifade eden Türel, "Şimdi oda yönetimindeki saltanatları riske gireceği için tamamen sistemi bozmaya yönelik gayret ediyorlar. Halbuki sistemi en iyi şekilde kurgulamaya yönelik bir gayretleri olsa, o zaman mesele kendiliğinden çözülecek. Esnafa yazık ediyorlar. Esnafı da kullanıyorlar. Dertleri bir tek toplu ulaşımdaki minibüs sayısını azaltmamak ve kendi oda yönetimindeki hakimiyetlerini sürdürmek. Bu kavgayı veriyorlar. Esnaf bunun farkında değil ama biliyorum ki aklı selim, sağduyulu esnafın aslında bizim tamamen onların hayrına bir iş yaptığımızı, kazançlarını daha da artırmaya yönelik bir iş yaptığımızı fark edecektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saltanat uğruna esnaf harcanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN