Turizmciye devlet garantisi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, turizm sektörü için garanti fonu oluşturulduğunu, kararın Pazartesi günü Bakanlar Kurulunda imzaya açılacağını açıkladı

Giriş Tarihi: 30.10.2016
Turizmciye devlet garantisi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya'da Turizm İstişare Toplantısı'na katıldı. Gelecek seneye daha umutlu baktıklarını ifade eden Çavuşoğlu, Antalya'nın, Alanya'nın, dünyada, Avrupa'da başka alternatifinin olmadığını tur şirketlerinin ve turistlerin gördüğünü söyledi. Turizmcilerin finansman açığı yaşadığını belirten Bakan Çavuşoğlu, "Biz garanti fonu oluşturuyoruz. Şu anda hazırlıkları yaptık, Pazartesi günü Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıyoruz. Bu kredi garanti fonu çerçevesinde, bu uygulamada bir otelcimiz gidip işletme kredisi almak istiyorsa, finansman sorunu yaşıyorsa bunun riskinin yüzde 75'ini devlet karşılayacak. Yani yüzde 75'ine vatandaşımız ipotek gibi belgeler ya da tapu gibi şeyler vermek durumunda kalmayacak. Şu andaki hesapladığımız bu. İnşallah bu uygulamayla finansman sorunu yaşayan otelcilerimizin, turizm işletmelerimizin sorunlarını aşacağız" şeklinde konuştu.

'YERLİ TURİSTİ KÜÇÜK GÖRMEYİN' UYARISI
Yerli turistin gönlünün hoş tutulmasını gerektiğini belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Turistin kalitelisini istiyorsunuz, yerli turisti de beğenmiyorsunuz. Epeyce de açıklamalar yaptınız, şimdi o da hoş olmadı doğrusu. Yani kriz yaşadığınız zaman da Türkiye'nin her yerinden yerli turist geldi, pek de beğenmediniz. Ona göre hizmeti ayarlayacaksanız, ona göre hemen adapte edeceğiz kendimizi. Herkesin tercihi farklı, vatandaşa da saygı duyacağız, tepeden bakmayacağız. Gelen her turist bizim misafirimizdir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmciye devlet garantisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN