Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EXPO 2016’ya görkemli final

EXPO 2016’nın kapanış töreninde bayrağı Çin’e teslim eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, “Sahillerden çocuk cesetlerini toplamayı değil, EXPO’yu ziyaret edebilmesini isterdik” diye konuştu

Giriş Tarihi: 31.10.2016
EXPO 2016’ya görkemli final

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde, Turkuvaz Medya Grubu'nun ana basın sponsorluğunda gerçekleşen EXPO 2016 Antalya'nın resmi kapanışı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in katılımıyla gerçekleşti.

AYLAN VE ÜMRAN BEBEK
Bakan Çelik, EXPO'nun savaşların, terör olaylarının, Rusya ile uçak krizinin ve 15 Temmuz hain darbe girişimin olduğu bir yıla denk gelmesinin talihsizlik olduğunu işaret etti. Bakan Çelik, yine de elde edilen rakamların başarı olduğunu belirterek, "191 gün boyunca 4.5 milyon ziyaretçiyi ağırladık. Ziyaretçilerimizin 3'te 1'inin, yani 1.5 milyonunun çocuklardan oluşması ana temanın ne kadar yerinde olduğunu göstermektedir. Burada çiçekleri çocuklarla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ama bin kilometre ötemizde sülfür bulutları nedeniyle çiçekler soluyor. Biz sahillerden çocuk cesetlerini toplamayı değil, Aylan bebeklerin de, Ümran bebeklerin de EXPO'yu ziyaret edebilmesini çok isterdik" dedi.

EXPO MİRASI YAŞAYACAK
Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Başkanı Steen Christensen de, EXPO'nun çok iyi bir şekilde gerçekleştirilmesinin Türkiye devleti tarafından çok iyi organize edilmesinin sonucu olduğunun altını çizdi. Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Başkanı Bernard Oosterom ise "Antalya kendi üzerinize düşeni yaptı. Yeşil bir geleceğin ne kadar önemli olduğunu gösterdiniz" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından EXPO bayrağı, bir sonraki organizasyonu düzenleyecek olan Çin'e devredildi.

30 BİN ETKİNLİK YAPILDI
Bakan Çelik, EXPO sürecinde çocuklar için 16 bin etkinlik, 500 tiyatro, 400 sahne şovu, 50'si yabacı 150 konseri, 26 ülkenin milli gün ile birlikte toplam 30 bini aşkın etkinlik düzenlendiğini vurguladı. Törenle EXPO'nun uluslararası organizasyon boyutunun sona erdiğini ve alanın Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'na devir sürecinin başladığını söyleyen Çelik, alanın yerli yabancı tüm ziyaretçilerini ağırlamaya devam edeceğini müjdeledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO 2016’ya görkemli final
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN