Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göl çekildi gaz fışkırdı

Burdur Gölü’nün çekilmesiyle yeryüzüne çıkan metan gazı yanmaya devam ediyor. Bölgenin değerlendirilmesi isteniyor

Giriş Tarihi: 4.11.2016
Göl çekildi gaz fışkırdı

Her geçen gün suyu biraz daha çekilen Burdur Gölü yatağından geriye kalan kurak alanda açığa çıkan gazlar alev alev yanmaya devam ediyor. 16 yıldan bu yana yer altından açığa çıkan ve zaman zaman yanmaya devam eden metan gazının atıl vaziyette bulunması yöre halkını üzerken, rezervinin araştırılarak ekonomiye kazandırılması isteniyor.

GAZ REZERVİ ARAŞTIRILMALI
Burdur Gölü'nde çekilmenin hızlandığı 2002 yılından bu yana çıkan gazları gözlemleyen Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurfettin Kahraman, "Binlerce yıldır çıkan gaz Burdur Gölü suyunun çekilmesiyle birlikte açığa çıktı. Gökçebağ Köyü'nde (Çerçin) çekilen göl yatağından geriye kalan alanda açığa çıkan metan gazı rezervi araştırılmalı. Sonucun olumlu çıkması halinde depolanarak yapılacak dönüşüm santrali ile gerek bölge halkı hanelerinde gerekse kurulacak seralarda ısınma amaçlı kullanımı sağlanmalıdır" dedi.

BİN YUMURTA KAYNATTILAR
Öte yandan, halen daha gaz çıkışlarının meydana geldiği Burdur Gölü yatağında, 2005 yılında başkanlığını Hasan Akın'ın yaptığı Burdur Folklor Araştırma Derneği (BURFAD) bir kültür gezisi tertip etmiş, geziye katılanlara yumurta ekmek ikramında bulunulmuştu. Yaklaşık bin adet yumurta büyük bir kazan içerine konuldu. Üzeri suyla doldurulan yumurta kazanı, 3 dakika gibi kısa bir sürede kaynayarak geziye katılanları şaşkına çevirmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göl çekildi gaz fışkırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN