Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yapı denetimi mercek altında

Antalya’da müteahhitlerin, belediyelerin gücü kullanılarak belli yapı denetim firmalarına yönlendirildiği iddiası üzerine savcılık soruşturma başlattı

Giriş Tarihi: 5.11.2016
Yapı denetimi mercek altında
Antalya'da yapı denetim firmalarına şok inceleme geldi. Belediyelerin müteahhitler üzerine baskı uygulayarak belirli yapı denetim firmalarına yönlendirdiği iddiası, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nı harekete geçirdi. Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu konuyla ilgili soruşturma başlattı.

VARLIKLARI İNCELENECEK
Şikayetin odağında Muratpaşa Belediyesi var. Ayrıca Konyaaltı ve Döşemealtı belediyeleri ile önceki dönem Aksu Belediyesi yönetimi de şikayetlere konu belediyeler olarak dikkat çekiyor. Soruşturma kapsamında hakkında irtikap iddiasında bulunulan belediye görevlilerinin savunmaları alınacak ve mal varlıkları araştırılacak.

SÜREÇ 2015'TE BAŞLADI
Süreç, Antalya Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Başkanı İrfan Varol'un 15 Eylül 2015'te yaptığı açıklamalarla başlamıştı. Bazı belediyelerin, müteahhitleri belediyelerin gücü de kullanılarak belli yapı denetim firmalarına yönlendirdiğini iddia eden Varol, bu uygulama nedeniyle diğer firmaların iş almasının engellendiğini söylemişti. Varol, firma isimleri ve aldıkları toplam iş tutarlarını da açıklamıştı.

YILLIK 20 MİLYON LİRA
İrfan Varol, bahsi geçen rantın 20 milyon lira seviyesinde olduğunu iddia etmişti. Varol özellikle bir kişinin sahibi olduğu 4 yapı denetim firmasının belediyelerden pastanın büyük payını kaptığını ifade etmişti. Aradan geçen bir yılın ardından soruşturma açılarak, yapı denetim firmaları mercek altına alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yapı denetimi mercek altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN