Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin sanayide yatırım bekliyor

Giriş Tarihi: 16.11.2016
Mersin sanayide yatırım bekliyor

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi, lojistik üstünlüğünü kullanarak dev yatırımları bölgeye çekmek istiyor. Başkan Sabri Tekli, her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, "Mersin henüz gelişimini tamamlamamış bir kent. Bugün Marmara Bölgesi'ne bakıldığı zaman yatırım yapılacak alan bulmakta zorluk çekiliyor. Nüfus yoğunluğundan dolayı da bu bölgelerde ulaşım çok büyük bir sorun. Mersin ise hem Ortadoğu pazarına, hem Kuzey Afrika pazarına en yakın dış ticaret kenti olma özelliği taşımaktadır. Bundan dolayı da yatırım için doğru bir kenttir. Türkiye pazarındaki yerimiz de her geçen gün yükseliş gösteriyor' dedi.

SANAYİDE BÜYÜK ÇIKIŞ
"Sanayicimiz dünya dengelerini yakından takip ediyor" diyen Başkan Tekli, "Mersin'in en büyük pazarlarından birisi olan Suriye'de iç savaş başladığı günlerde sanayicimiz oldukça zorlu günler yaşadı. Ortadoğu'da yeni pazarlara açılarak bu zorlu süreçleri atlattı. Mersin sanayi anlamında Türkiye'nin son yıllarda büyük çıkış yakalayan ilidir. Kuzey Irak'ta yapılan binaların tamamını Mersin yaptı diyebiliriz. Bu konuda artık sanayicilerimiz ustalaştı. Yeni sektörlerin devreye girebilmesi için yatırımcıya Mersin doğru anlatılmalı. Yatırımcı Mersin'i iyi analiz ederse, önyargılarını kırıp kentimize gelip gezerse o zaman buranın en doğru yatırım yeri olduğunu görecektir' diye konuştu.

OTOMOTİV SANAYİSİ İÇİN
Başkan Tekli, "Biz Mersin'de otomotiv sanayisinin gelişmesini çok istiyoruz; fakat bunu bir türlü başaramadık. Geçtiğimiz yıllarda dev otomotiv şirketleri gelip fizibilite çalışmaları yaptılar ama bazen yerel yönetimlerle bazen merkezi yönetimle yer ya da teşvikler konusunda anlaşamadılar. Yoksa onlar da biliyorlar ki Mersin hem kara, hem deniz taşımacılığında oldukça önemli bir noktada' dedi.

20 BİN İSTİHDAM
"MTOSB bünyesinde yaklaşık 20 bin istihdam oranımız var" diyen Tekli şöyle konuştu: "Alkol, tütün ve tütün ürünleri, cam, demir - çelik, gıda, kağıt, çimento ve yapı malzemeleri, dokuma ve giyim, kozmetik, orman ve orman ürünleri, otomotiv yan sanayi, tıbbi gereçler, boya, petrol türevleri ve kimya, makine, plastik ve ambalaj, yem sanayi olmak üzere 14 sektörde faaliyet gösteren firmalarımız var. Şimdi hedefimiz 3. Organize Sanayi Bölgesi'ni faaliyete geçirerek buraya istihdam oranları yüksek firmaları çekebilmek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin sanayide yatırım bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN