YÖREX Almanya’ya açılıyor

Giriş Tarihi: 16.11.2016
YÖREX Almanya’ya açılıyor

Antalya’da 7 yıldır yapılan Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), önümüzdeki yıl ilk defa uluslararası arenaya çıkacak. YÖREX Almanya’da kurulan dünyanın en büyüğü Anuga Gıda Fuarı’nda 1000 metrekare alanda düzenlenecek

Anadolu'nun binlerce yıllık zenginliklerini 7 yıldır Antalya'da buluşturan Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), önümüzdeki yıl ilk defa uluslararası arenaya çıkacak. YÖREX Almanya'da kurulan ve alanında dünyanın en büyüğü kabul edilen Anuga Gıda Fuarı'nda 1000 metrekare alanda düzenlenecek.

CESARET BULDULAR
YÖREX'in tamamlanması sonrası bir değerlendirme toplantısı yapan Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, 7 yıl önce 'Sizin Oraların Nesi Meşhur' merakıyla 42 il ve yaklaşık 25 bin ziyaretçiyle başladıkları YÖREX'in, bu yıl 70 ilden gelen katılımcılarla 155 bin 751 insanın geçmişiyle bağ kurmasına aracı olduğunu söyledi. Önemli bir farkındalık yaratıldığını belirten Çandır, "Kıyıda köşede kalmış yöresel ürünlerimizi üreten insanlar YÖREX'le cesaret buldu. Bundan sonra görevimiz daha da ağırlaşarak devam ediyor. Özellikle Kalkınma, Gümrük ve Ticaret bakanlıkları ve TOBB desteğiyle üreticilerimizi eğitme seferberliği başlatmamız gerekiyor ki bu ürünler gerektiği şekilde üretilmeli ve pazara sunulmalıdır" dedi. ATB Başkanı Çandır, katılımcılara yönelik yapılan anketlerle YÖREX'in yönünün belirlenmeye çalışıldığı ve önümüzdeki yıl YÖREX'in tüm kurumların desteğiyle yurtdışında olacağını ifade etti. Ali Çandır, YÖREX'in önümüzdeki yıl Almanya'da dünyanın en büyük gıda fuarında 1000 metrekare alanda planlandığını da açıkladı.

COĞRAFİ İŞARETLER ENSTİTÜSÜ
Yöresel ürünlerin hakkının hukukun korunması, coğrafi işaretle bir zırha bürünmesi için de çalışmalar yaptıklarını anlatan Ali Çandır, bu doğrultuda önemli yol aldıklarını ama yeterli olmadığını söyledi. Çandır, "Türkiye'ye bir coğrafi işaretler enstitüsü kurulması zorunlu. Çünkü 3 bin civarı coğrafi işaretimizi korumak, gün ışığına çıkarmak ve onları önce kendi insanımıza sonra dünyaya ulaştırabilmek için bu ürünlerin sağlıklı bir şekilde denetlenmesi, izlenmesi ve geliştirilmesi gerekiyor. Tekrar Amerika'yı keşfetmemize gerek yok. Fransa'da bunun örneği var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YÖREX Almanya’ya açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN