Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP’de Gül krizi sürüyor

MHP’den istifa eden Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül’ün transferine CHP Antalya il yönetimi yeşil ışık yaktı. Daha önce veto edilen transferdeki son kararı ise MYK verecek

Giriş Tarihi: 19.11.2016
CHP’de Gül krizi sürüyor
İhraç talebiyle disipline sevk edilmesinin ardından partisi MHP'den istifa eden Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül'ün CHP'ye transferiyle ilgili sancılar sürüyor. Kemer ilçe yönetimi tarafından üyeliği veto edilen Gül'ün transferi için bu sefer de CHP il yönetimi toplandı. Oylamada 10 veto oyuna karşın, 16 evet oyu çıktığı öğrenildi.

TAVSİYE NİTELİĞİNDE
Ancak Gül'ün transferinin önünü açmak için yapılan oylama tüzüğe takıldı. Görevde olan belediye başkanlarının partiye katılımı için parti tüzüğünün 12'nci maddesine göre MYK kararı gerekiyor. Bu nedenle il yönetiminin kararının tavsiye niteliğinde olacağı ortaya çıktı. Gül'ün transfer düğümü Ankara'da kopacak.

ÖNCE İSTİFA ÇAĞRISI
Süreç, Gül'ün yaptığı "Benim kökenim zaten CHP'ydi. Kısa bir ayrılık oldu ama doğduğum yere dönmüş oldum" açıklamasıyla başlamıştı. Kemer CHP İlçe yönetimi Erdem Cesur başkanlığında toplanarak Gül'ün CHP'ye transferini tartışmış ve toplantıdan 'hayır' kararı çıkmıştı. Kararın duyulmasının ardından Gül kişisel sosyal medya hesabından Erdem Cesur'u istifaya davet ederek, "Erdem Cesur onurun varsa istifa et. Yoksa ben süreci açıklayacağım" demişti. Gül daha sonra açıklamasını kaldırmıştı.

GÜL'DEN MANİDAR MESAJ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun fotoğrafının yer aldığı bir açıklama gönderen Mustafa Gül, "CHP'ye geçiş sürecimizin devam ettiği bu dönemde bizlerden desteğini esirgemeyen İl Başkanımız Mustafa Erdem ve il yönetimimize, Kemer İlçe Başkanım Erdem Cesur ve ilçe yönetimimize çok teşekkür ediyorum" dedi. Gül'ün daha önce sosyal medya hesabından istifa çağrısı yaptığı İlçe Başkanı Cesur'a teşekkür etmesi ise dikkat çekti.

UYSAL DESTEK VERİYOR
CHP Kemer ilçe örgütünün vetosunda Gül'ün 2004'te CHP'den aday gösterilmeyince partisinden istifa ederek MHP'ye geçişinin ve 2009 yılında da MHP'den belediye başkanı seçilmesiyle ilk icraat olarak Aşk Heykeli'ni müstehcen olduğu gerekçesiyle kaldırmasının etkisi olmuştu. Gül'ün CHP'ye transferinin en büyük destekçisinin ise Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal olduğu belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP’de Gül krizi sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN