Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhuriyet Meydanı yenileniyor

Giriş Tarihi: 25.11.2016
Cumhuriyet Meydanı yenileniyor
Antalya'nın en önemli noktası, onlarca yıldır mitinglerden konserlere, bayram kutlamalarından eylemlere birçok tarihi olaya şahitlik eden ve binlerce insanı ağırlayan Cumhuriyet Meydanı, Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait Antepe şirketi tarafından hazırlanan projeyle büyük bir değişim geçirecek. Antalyalıların yanısıra yurtdışı ve yurtiçinden gelen binlerce misafiri ağırlayan Cumhuriyet Meydanı'na ilk defa görücüye çıktı. Projenin danışmanlığını ise Mimarlar Odası Antalya Şubesi'nin eski başkanı Osman Aydın yürütüyor.

ÖZGÜN YAPISI KORUNACAK
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, meydanın kirli görüntülerden kurtarılarak Antalya'ya yakışır, modern bir hale dönüştürüleceğini anlattı. Yılbaşına kadar ihalenin yapılacağını ve düzenleme çalışmalarına başlanacağını açıklayan Türel projeye Antalya Valiliğinin maddi katkı sağlayacağını belirterek, teşekkür etti.

ANIT AYNEN KORUNACAK
Yeni projede, Atatürk Anıtı ve Tophane Çay Bahçesi aynen korunuyor. Tophane Çay Bahçesinin çatısı ise Kaleiçi'nin de yapısına uygun alaturka kiremitle düzenlenecek. Tabanı ise yükseltilmiş ağaç döşeme olacak. Meydanın sağ tarafındaki ağaçlıklı ve küçük bir tiyatro alanının da bulunduğu bölge değiştirilmeyecek.

2 BİN METREKARE DAHA BÜYÜYECEK
Meydan, AKEV Çay Bahçesi'ne doğru genişletilerek 6 bin 700 metrekareye çıkartılacak. Yat Limanı'na iniş yapılan yola kadar olan bölümdeki dükkanların tamamı kaldırılacak. Kaleiçi ve denize bakan kısmı büyütülecek ve tamamı seyir terasına dönüşecek. Limana iniş merdivenleri de döşeme şeklinde değiştirilecek. Belediyenin iki ay içinde ihaleyi tamamlayıp, inşaatına başlanması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyet Meydanı yenileniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN