Çavuşoğlu’dan Rusya’ya çağrı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye-Rusya ilişkilerinde normalleşme defterinin kapanması gerektiğini belirterek kimi tarım ürünlerinde uygulanan ambargonun kaldırılmasını istedi

Giriş Tarihi: 30.11.2016
Çavuşoğlu’dan Rusya’ya çağrı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un 1 Aralık'ta Antalya'ya yapacağı ziyaret öncesinde Rus haber ajansı Tass'a mülakat verdi. İki ülke ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulunan Bakan Çavuşoğlu, "Biz ilişkilerimizi kriz öncesine taşımayı değil, ondan çok daha yükseklere ulaştırmayı konuşmalıyız ve ayrıca artık kriz öncesi veya kriz sonrası gibi tabirleri kullanmayı bırakıp, bu stratejik vizyonun gerektirdiği şekilde ileri bakmalıyız" dedi.

YASAKLAR
Bu istikamette ilerlemek için iki tarafın da çaba göstermesi gerektiğini belirten Çavuşoğlu, "Hala kısıtlamaya tabi olan Türk gıda ve tarım ürünlerine dair yasakların kaldırılması, Türk şirket ve işadamlarına getirilen sektörel kısıtlamaların iptal edilmesi bu kapsamda önem taşıyor. Taşımacılarımızın da önünü açmamız lazım. Türkiye Rusya'ya taze meyve-sebze konusunda en iyi fırsatları sunan tedarikçi. Türkiye, Rusya'ya turizm alanında en iyi koşulları sağlıyor, Rusya da Türk inşaatçılarına önemli projeler veriyor" dedi.

YENİ İŞBİRLİĞİ UFUKLARI
Çavuşoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ben değerli meslektaşım Sergey Lavrov'u Antalya'da konuk edeceğim. Ardından Sayın Başbakanımız Sayın Medvedev'in davetlisi olarak Rusya'ya gidecek. Yeni yıl döneminde de liderlerimiz Rusya'da bir kez daha buluşacaklar. Bizim bu temaslardan temel beklentimiz gerekli adımları atıp normalleşme defterini kapatmak ve Türkiye-Rusya ilişkilerine yeni işbirliği ufukları kazandırmaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuşoğlu’dan Rusya’ya çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN