da lı oldu

Giriş Tarihi: 2.12.2016
Lavrov da Alanyalı oldu

’ya geldiği anda insanların sıcaklığını ve samimiyetini hemen hissettiğini söyleyen , “Rus vatandaşlarımızın neden burayı bu kadar sevdiğini anlamış oldum” dedi

Dışişleri Bakanı ve Dışişleri Bakanı Sergey , Antalya'nın ilçesinde düzenlenen 'Türkiye- Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu Beşinci Toplantısı'nda bir araya geldi.

YASAKLAR KALKSIN
Çavuşoğlu, 'Değerli dostum Sergey' diye seslendiği Lavrov'u memleketi Alanya'da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "Alanya, Alanyalıların yaşadığı kadar Rusya'dan gelen dostlarımızın da yaşadığı ve kendisini evinde hissettiği bir şehirdir. Alanya, çok kültürlü ve insanların uyum içinde yaşadığı bir şehirdir" dedi. Uçak düşürme hadisesini artık konuşmak istemediklerini, amaçlarının her alanda ilişkileri çok iyi noktaya ulaştırmak olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Rusya'nın bazı alanlarda engelleri kaldırdığını hatırlatarak, özellikle örtü altı üretimin başkenti Antalya'nın beklentisinin sebze- meyvelere uygulanan yasakların kalkması olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, Başbakan Binali Yıldırım ile Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'in yapacağı görüşmede de konunun değerlendirilmesini beklediklerini anlattı.

NEDENİNİ ANLADIM
Lavrov da Alanya'ya geldiği anda insanların sıcaklığını ve samimiyetini hemen hissettiğini belirterek "Rus vatandaşlarımızın, halkımızın neden burayı bu kadar sevdiğini anlamış oldum. Havalimanında ülkemizin vatandaşlarını gördüm Alanya'da. Onlar da bizi burada gördüklerine mutlu oldular" ifadelerini kullandı. Her iki taraf olarak normalleşmenin hızlı olması gerektiği konusunda hemfikir olduklarının altını çizen Lavrov, "Sayın Erdoğan ve Putin siyasi iradelerini ortaya koymuşlardır. Biz de bunun için çalışacağız. Dış ticaret hacmimiz düşüyor, bunu düzeltmemiz lazım. Lojistik konularını ele aldık. Bundan sonraki aşamada yaptırımların ortadan kaldırılması konusunda hemfikir olduğumuzu konuştuk" dedi.

PASAPORTSUZ GELSİN
Rus turistlerin en çok tercih ettiği bölgenin Antalya olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, turizmde atılan adımlardan memnun olduklarını belirterek, çok iddialı bir öneri dile getirdi. Çavuşoğlu, "Rusya ile vizelerin tamamen kaldırılmasını istiyoruz. Rus vatandaşların pasaporta bile ihtiyaç duymadan, kimlikleriyle Türkiye'ye gelmesini istiyoruz. Biz buna hazırız" dedi. Çavuşoğlu, Türkiye ve Rusya'nın güvenlik ve konsolosluk birimlerinin bir araya gelerek vize konusunu masaya yatıracağını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lavrov da Alanyalı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN