Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Kazak’ erkekler

Türkiye’de ilk kez Akdeniz Üniversitesi bünyesinde kurulan GeroAtlas 60+Tazelenme Üniversitesi bir ilke daha imza attı. Erkekler örgü örmeyi öğrenmeden mezun olamıyor

Giriş Tarihi: 7.1.2017
‘Kazak’ erkekler
Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan tarafından, TÜBİTAK desteğiyle 81 ilde yürütülen GeroAtlas çalışması kapsamında Türkiye'de ilk kez Akdeniz Üniversitesi bünyesinde açılan GeroAtlas 60+Tazelenme Üniversitesi (Yaşlı Üniversitesi) bir ilke daha imza attı. Yaşlı Üniversitesi'nde, yemek pişirmesini ve kazak örmesini öğrenemeyen erkek öğrenciler bir üst sınıfa geçemiyor.

BUNAMANIN İYİ İLACI
Yaşları 60 ile 92 arasında değişen 300 kadın ve erkeğin eğitim gördüğü üniversitede, öğrencilerin taleplerine göre dersler düzenlendi. Anatomi, tıp, psikoloji, tarih, arkeoloji, hukuk, fizik tedavi başta olmak üzere farklı derslerin yanı sıra bir üst sınıfa geçebilmek için erkeklere yemek pişirme ve kazak örme, kadınlara ise tamirat yapmayı öğrenme şartı getirildi. Sınıfta ön sıralarda yer alabilmek için erken saatlerde okula gelen öğrenciler, teorik derslerden önce yarım saat boyunca Japon eğitmen Hiroshi Nakajima ile spor yapıyor. Düzenli olarak derslere katılan, yemek pişirmeye ve kazak örmeye çalışan erkek öğrenciler, tamirat yapan kadınlar renkli görüntüler oluşturuyor. Öğrenciler, kazak örerek alzaymır ile de mücadele ediyor. Arkadaşının önerisiyle üniversiteye kaydolduğunu anlatan 84 yaşındaki Abdurrahman Polat, "Emekli hakimim. Aşçılık dersini geçerim, yemek yapabiliyorum ama kazak örmesi zor. Bu dersi zor geçeceğim galiba" dedi.TEK ŞART 60 YAŞ
Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan da GeroAtlas60+Tazelenme Üniversitesini iki yıl ön hazırlık sürecinin ardından bu yıl hayata geçirdiklerini söyledi. Tufan, Üniversiteye girebilmek için 60 yaşından gün almak şartı var. 4 yılı tamamlayanlara da lisans diploması vereceğiz" diye konuştu.

İSTANBUL'DAN GELDİ
Üniversite için İstanbul'dan gelen Naci Kalender de aldığı derslerle bedenini tanıdığını anlattı. Kazak örmenin kendisi için aktivite olduğunu anlatan Kalender, "Kazak örmek beyni çalıştırıyor, nöronlar arasındaki iletişim artırıyor, alzaymırı önlüyor." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kazak’ erkekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN