Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teknelerde Türk bayrağı dönemi

Giriş Tarihi: 17.3.2017
Teknelerde Türk bayrağı dönemi
Ocak ayında yürürlüğe giren yasa ile Türklere ait yabancı bandıralı tekneler Türk bayrağına geçmeye başladı. 71 teknenin yabancı ülke bayrağı taşıdığı Kemer G Marina'da Türk bayrağına ilk geçiş yapan Metin Karakuzu'ya ait tekne oldu. Alman bayrağının Türk bayrağı ile değişimi törenle yapıldı.

GEÇİŞ KOLAYLAŞTIRILDI
27 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 6770 sayılı Kanun ile bu tarihten önce yabancı bayrak taşıdığını belgeleyen teknelerin Türk bayrağına geçmesi kolaylaştırılmıştı. Kanuna göre Maliye Bakanlığının yatlar üzerindeki yıllık harcın kaldırılması, KDV oranının yüzde 1'e indirilmesi; kanuna eklenen geçici madde ile de Türk bayrağı takacak olan yatlara bir defaya mahsus gümrük, damga vergisi, harç, veraset ve intikal vergisi gibi tüm vergilerden muafiyet getirilmesi sonuç vermeye başladı.

İLK DEĞİŞİKLİK YAPILDI
Kemer Marina'da düzenlenen törenle Metin Karakuzu isimli vatandaşın Melodie isimli yatında bulunan Alman bayrağı indirilerek yerine Türk bayrağı çekildi. Yat sahibine Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi veren Kemer Kaymakamı Mustafa Cihad Feslihan, Kemer Marina'da sahibi Türk vatandaşı olan ancak yabancı ülke bandırası taşıyan 71 tekne bulunduğunu, bunlardan 12'sinin Türk bandırasına geçiş için müracaat ettiğini belirterek "Bugün bir ilki yaşıyoruz. Bundan sonra da diğer müracaat edenlerin işlemleri tamamlandıkça marinamızda Türk bayraklı gemi ve teknelerimizi görür hale geleceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknelerde Türk bayrağı dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN