CHP’de afiş kurnazlığı

Antalya’da 7 yıl önceki referandumda Akaydın’ın hazırlattığı afişler 16 Nisan referandumu öncesi yine hortladı. Bu kez Muratpaşa Belediyesi aynı afişlerle sahnedeki yerini aldı

Giriş Tarihi: 20.3.2017
CHP’de afiş kurnazlığı
Muratpaşa Belediyesi'nin 'Çevreci Komşu Kart' billboardları yıllar önce yine referandum sürecinde yaşanan afiş krizini akıllara getirdi. Kentin farklı bölgelerine asılan billboardlarda 'Nitelikli atık israfına hayır' sloganı yer alırken, 'hayır' kelimesinin büyük puntolarla yazılması dikkat çekti.

KURUL KALDIRTMIŞTI
Antalya'da 12 Eylül 2010'daki referandum öncesinde de dönemin CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın tarafından 'Şark kurnazlığı' yapılarak 'hayır'lı afişler hazırlatılmıştı. Antalya'nın farklı bölgelerinde ilan ve reklam panolarına takılan 'Ramazan ayımız HAYIRLARA vesile olsun' afişleri daha sonra referandumu çağrıştırdığı gerekçesiyle İl Seçim Kurulu tarafından kaldırtılmıştı. Geçmiş dönemde yaşanan bu olayda Akaydın, Ramazan ayını referanduma alet etmekle suçlanmıştı.

ERDOĞAN ELEŞTİRMİŞTİ
O dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Antalya mitinginde bu afişlere şu sözlerle tepki göstermişti: "Trafik terörüne karşıyız değil mi? Evet. Peki; biz bu bölünmüş yolları bunun için yapmıyor muyuz? Bugüne kadar gelen CHP yönetimleri ne kadar bölünmüş yol yaptı. Bunu söylesinler. Sen belediye olarak ne iş yaparsın. Öyle aldatmaca bilboardları bu millet yutmaz" demişti.

ŞARK KURNAZLIĞI YAPIYOR
Dönemin AK Parti İl Başkanı Hüseyin Samani de Akaydın'ı belediye imkanlarını kötüye kullanmakla suçlayarak, "Akaydın şark kurnazlığı ile referandumda 'hayır' kampanyasına destek oluyor. Belediyenin, elindeki imkânları bu tür yollara kullanması yasal değildir" sözleriyle Akaydın'ı eleştirmişti. 7 yıl aradan sonra yine bir CHP'li Belediye Başkanının aynı yolu seçmesi tepki çekti.

HER YOLU DENEMİŞTİ
Ramazan ayını referanduma alet etmekle suçlanan ancak bununla da yetinmeyen Akaydın, 'Çevre kirliliğine HAYIR', 'Orman yangınlarına HAYIR', Hava kirliliğine HAYIR', 'Su israfına HAYIR', 'Doğa tahribatına HAYIR', 'Trafik terörüne HAYIR', 'Şiddete HAYIR' gibi sosyal içerikli afişler hazırlatmıştı. Ancak bu afişler de yine AK Parti'nin itirazları sonucu seçim kuruluna takılmış ve toplatılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP’de afiş kurnazlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN