Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Domateste rota Rusya

Başbakan Yardımcısı Şimşek ve Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin olumlu geçen Rusya temasları üretici ve ihracatçıyı sevindirdi

Giriş Tarihi: 21.4.2017
Domateste rota Rusya
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin de bulunduğu Türk heyeti Rusya'daki temaslarını tamamladı. Rusya'dan dönen heyetin ticari ilişkiler ve ihracat yasaklarının kaldırılmasına yönelik heyetler arası görüşmelerin verimli geçtiğini açıklaması Antalyalı ihracatçılarda heyecan yarattı. Rusya'nın domates yasağı sonrası kendisine yeni pazarlar yaratarak ayakta kalmayı başaran ve ihracat rakamlarında artıya geçen Antalyalı ihracatçılar yasağın kalması halinde ihracat patlaması bekliyor.

BEKLENTİLER ARTTI
Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç'in başkanlığındaki Rus heyetin 6-7 Mayıs tarihlerinde Türkiye'ye geleceği açıklandı. Bu ziyaret sırasında domates yasağıyla ilgili bir müjde bekleniyor. Daha önce de hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Moskova ziyareti, hem de Rus Devlet Başkanı Putin'in Türkiye ziyaretlerinde yasağın kalkması beklentisi oluşmuş, ancak narenciye başta olmak üzere belli tarım ürünü gruplarında ihracat yasağı kalkarken, ana ihracat ürünü olan domateste yasak kalkmamıştı.

B PLANIMIZ VAR
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Mayıs ayında başbakan yardımcıları nezdinde Türkiye'de yapılacak toplantıların önemine dikkat çekerek, "Umuyoruz ki yasaklar bu çalışmalar sonrasında kalkacaktır. Çünkü yasaklardan iki ülke de zarar görüyor. Rusya'nın Türkiye'deki kalite, miktar ve tazelikte ürün tedarik edebileceği başka bir ülke yok. Bizim için de Rusya ana pazarlardan birisi" diye konuştu. Satıcı, Türkiye'nin Rusya'da yasakların devamı halinde 'B' planı olduğuna da değinerek, pazarı çeşitlendirme çalışmaları sayesinde ihracatta Rusya'daki yasaklara karşın artış yakalandığının altını çizdi.

KENDİLERİ DE MAĞDUR
Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, bu yasaklardan Rusya'daki tüketicinin de zarar gördüğünü söyledi. Sektörün beklentisinin yasağın bir an önce kalkması olduğunu belirten Nazif Alp, "İkinci ekim dediğimiz ürünler 15-20 Mayıs'ta çıkacak. Bu tarihten önce yasağın kalkması önemli" diye konuştu. üretici rahatlayacak Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (ANTKOMDER) Başkanı Cüneyt Doğan da "Önümüzdeki aydan itibaren ürün bollaşacak. Rusya'daki son gelişmeler bizi umutlandırdı. Rusya sorunu çözülürse üretici de rahatlar. Moraller artar" dedi.

İKİ ÜLKE ÜRETİCİSİ DE İLİŞKİLERİN DÜZELMESİNİ İSTİYOR
İki ülke arasında 100 milyar dolar ticaret hacmi hedeflendiğini belirten BAİB Başkanı Satıcı, bunun uçak krizi öncesi 30 milyar dolara kadar çıktığını hatırlattı. Yasaklar nedeniyle ticaret hacminin zarar gördüğünü vurgulayan Satıcı, "100 milyar dolarlık hedef varsa, bunun önünü açmalıyız. Türkiye şimdiye kadar hep yapıcı, olumlu adımlar attı. Ama karşı tarafa avantaj sunuyorsanız, karşıdan da beklersiniz. Bu adımlar atılmayınca, buğdayda olduğu gibi avantajlar askıya alındı. Artık ilişkilerin düzelmesi her iki ülkenin üreticisini de yakından ilgilendiriyor" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Domateste rota Rusya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN