Canavara yenilmeyelim

Giriş Tarihi: 9.5.2017
Canavara yenilmeyelim

Antalya’da Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası etkinliklerinde, vatandaşların bindiği otomobil ters döndürüldü, takılan ‘alkol gözlüğü’ ile penaltı atışı yaptırıldı

Antalya'da Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikte, alkolün insanı nasıl etkilediğini göstermek için katılımcılara özel bir gözlükle penaltı atışı yaptırıldı. Antalya Emniyet Müdürlüğü Uncalı Sosyal Tesisleri'nde yapılan etkinlikte konuşan Antalya Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Türkiye'de her yıl mayıs ayının ilk haftasının Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası olarak kutlandığını, hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlendiğini söyledi.

SAVAŞTAN FAZLA KAZADA ÖLÜM
Yapılan hesaplamalara göre dünyada trafik kazasında ölenlerin, tüm dünya savaşlarında ölenlerden daha fazla olduğunu dile getiren Uzunkaya, "Antalya'da da geçen yıl 54 ölümlü, 6 bin 250 yaralamalı kaza meydana gelmiştir. Bu kazalarda 70'i olay yerinde olmak üzere 180 civarında vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Ayrıca 9 bin 500 vatandaşımız da yaralanmış veya sakat kalmıştır" diye konuştu.

ALKOL GÖZLÜĞÜ İLE PENALTI
Etkinlikte, emniyet kemerinin önemi ve alkollü araç kullanmanın riskleri uygulamalı olarak anlatıldı. Vatandaşların bindiği ve bir düzenekle sabitlenen otomobil takla attırıldı. Emniyet kemeri takan vatandaşların fazla zorlanmadığı olayda, emniyet kemeri takmayanların ters dönen araçta büyük güçlük yaşadığı görüldü. Daha sonra alkollü araç kullanmanın zorluğu 'alkol gözlüğü' olarak adlandırılan özel bir gözlük takılarak anlatılmaya çalışıldı. Gözlüğü takan protokol üyeleri ve gazetecilerin, penaltı atışı yapması istendi. Gözlükle atış yapanlar, topa vurmakta zorlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Canavara yenilmeyelim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN