Hastanenin sanat üssü

Antalya Atatürk Devlet Hastanesi’ndeki Toplum Ruh Sağlığı Merkezi sanat üssü gibi. Tedavi gören hastalar eşsiz eserler üretiyor

Giriş Tarihi: 11.5.2017
Hastanenin sanat üssü
Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nin Atatürk Devlet Hastanesi'nde bir yıl önce faaliyete geçirdiği Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, tam anlamıyla bir sanat galerisine dönüştü. Sağlık Bakanlığı'nın 2011 yılında uygulamasını başlattığı Toplum Ruh Sağlığı modeli kapsamında kurulan merkez, kronik bipolar bozukluk, şizofreni, şizoaffektif bozukluk ve atipik psikoz hastalarına, toplum temelli psikososyal destek sağlarken, onları sanatla da hayata bağlıyor.

UĞRAŞ TERAPİSİ
550 kayıtlı hastanın tedavi gördüğü Atatürk Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi mutfağında hastalar halk eğitim merkezi eğitmenleri gözetiminde "Uğraş Terapisi"nde resim odasında muhteşem eserler ortaya çıkarıyor, el işi atölyesinde boyama tekniği ile hayal dünyalarını konuşturuyor. Sanatla tedavi olan hastalar, devletin sağladığı olanaklarla ortaya koyduğu eserler merkezin duvarlarında sergileniyor. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi birim sorumlusu Uzman Dr. Kasım Göktaş, merkezlerinde hastaların işlevselliğini tekrar kazandırmak, toplumsal önyargıların önüne geçmek için resim, müzik ve dram etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi. Dr. Göktaş, "Bakanlığımızın kurduğu bu birim sayesinde eve kapanmış hastalarımızı hayata bağlıyoruz. Hastalarımız buradaki tedavi sonrasında hemen toplum içine geri dönüyorlar. Hastalarımız burada kendi aralarında kurdukları diyaloglar sayesinden arkadaş oluyorlar. Sosyalleşerek topluma karışıyorlar" dedi.

BURADA MUTLU OLUYORUZ
Atatürk Devlet Hastanesi Toplum Sağlığı Merkezi hastaları da 'Uğraş Terapisi' çalışmalarının tedavilerini hızlandırdığını ifade etti. Burada resim yapmayı öğrendiğini belirten H.G , "Biz burada kendimizi çok mutlu ve rahat hissediyoruz. Doktorlarımız bizlere hep güzel ve iyi şeyler öğretiyorlar" dedi. Bir başka hasta A.S. ise, "Burada resimle, müzikle hayata yeniden bağlanıyoruz, yaşama tutunuyoruz" diyerek memnuniyetini dile getirdi.

HEPSİ SANAT ESERİ
Doktor Göktaş, 4 Ocak 2016'da Atatürk Devlet Hastanesi'nde açılan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde hastalara boyama, resim, alçı sanatı, el sanatları, müzik dram ve resim merkezi eğitmenleri gözetiminde verdiklerini söyledi. Merkezlerine günde 50 hastanın başvuru yaptığını belirten Göktaş , "Hastalarımız gündüz merkezimize gelerek istedikleri odada eğitime katılıyor. Onlara sanatsal faaliyetlerin yanında sosyal hakları konusunda da bilgiler veriyoruz. Aileleri ile de uyumlu yaşamaları içinde düzgün ilaç kullanmalarını öğretiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastanenin sanat üssü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN