Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Romanlara ekmek kapısı

Giriş Tarihi: 14.5.2017
Romanlara ekmek kapısı

Isparta’da kurulan seramik atölyesinde 25 Roman kadın, seramik eğitimi alıyor. Kursiyerlere İŞKUR tarafından günlük 25 lira veriliyor

Isparta'da Güneykent Belediyesi'nce hazırlanan 'Romanlara Açılan Pencere' AB projesi ile 25 Roman kadın, seramik atölyesinde bir yandan çamura yeniden hayat verirken, diğer taraftan yaptıkları ürünleri satarak aile bütçesine katkı sağlayacak. Avrupa Birliği ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı tarafından kabul edilen proje, 525 bin liralık hibe almaya hak kazandı.

GÜNLÜK 25 LİRA
Projenin kabul edilmesinin ardından, Baladız Mahallesi'nde atıl durumdaki bir bina onarılarak, 'Roman Kültür Merkezi' haline getirildi ve mahallede yaşayan yaşları 15 ile 64 arasında değişen 25 Roman kadına seramik dersi verilmeye başlandı. Katılımcılara İŞKUR tarafından günlük 25 lira cep harçlığı verilecek ve sergilenip satışa sunulacak. Güneykent Belediye Başkanı Fahrettin Gözgün, Romanların toplumla kaynaşmasını sağlamak ve onların istihdamına katkı sağlamak amacıyla çalışma başlattıklarını söyledi. 64 yaşındaki Döndü Özbek ise "Fakir fukara buradan para kazanacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Romanlara ekmek kapısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN