Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Isparta’nın mucit kızları

Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencileri Nesibe ve Nurgül, engelliler için tırnak kesme cihazı icat etti. Engelliler tek başlarına tırnak bakımı yapabilecek

Giriş Tarihi: 17.6.2017
Isparta’nın mucit kızları
Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) öğrencileri, engelli yakınlarının tırnak kesme zorluğundan hareket ederek tırnak kesme/törpüleme cihazı tasarladı. 'Görünür ışık sistemiyle tırnak kesme/törpüleme' adı verilen cihaz, tamamen yerli olarak imal edildi. İçerisinde mor ışık, web kamera, sensör, titreşimli törpü bulunan cihaz, ön kısmından parmağın uzatılmasıyla otomatik olarak çalışıyor ve her parmağa uygun şekilde işlev sağlıyor.

YÜZDE 100 YERLİ MALZEME
Tırnak kesme makinesini üreten SDÜ Teknoloji Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Nesibe Demiralay, projenin çıkış noktasının kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayan dezavantajlı gruplar olduğunu söyledi. Demiralay, yüzde 100 yerli olarak yaptıkları cihazın oval ve sağlıklı bir şekilde tırnak kesimi/törpülenmesi sağlandığını, kesim bittiğinde de cihazın otomatik olarak durduğunu belirtti. Projenin mimarlarından Nurgül Demir de, şu anda 1 dakika gibi bir sürede tek parmak tırnak kesimi yapabilen cihazın, geliştirilerek daha küçük ve daha hızlı hale gelebileceğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Isparta’nın mucit kızları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN