Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kültürel değerler arşivleniyor

Giriş Tarihi: 29.6.2017
Kültürel değerler arşivleniyor

Antalya’nın kaybolmaya yüz tutmuş kültürel değerleri, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından kayıt altına alınıp arşivleniyor

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Antalya'nın kaybolmaya yüz tutmuş kültürel değerlerinden oluşan büyük bir arşiv hazırlıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı projesi kapsamında Antalya'nın tarihi değerlerini tespit edip, kayıt altına alan yetkililer, kültürel değerleri yaşatmak için tüm bölgeyi karış karış inceliyor.

KAYIT ALTINA ALINIYOR
Yöreye ait tüm değerlerin tek tek incelendiği belirten Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, alan çalışmalarının 19 ilçede sürdüğünü aktardı. Acar, "Son temsilcileri kalmış değerlerin yerinde tespit edilmesi amaçlanıyor. Bu değerler hem sosyolojik hem de kültürel değerleri acısından incelenip kayıt altına alınıyor" şeklinde konuştu. Antalya'nın kültürel değerlerinin kaybolmasının engelleneceğini ifade eden Acar, "Bu değerleri gelecek nesillere aktarmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.



KÜLTÜREL DEĞERLER
Alan çalışmaları kapsamında Demre'ye has kaşıkçılık, Akseki, Korkuteli ve Serik'te halk kültürü, Alanya ve Kumluca'da el sanatları, Muratpaşa'da geleneksel meslekler incelenip, kayıt altına alındı. Halk kültürü alan araştırması kapsamında halk mimarisi, avcılık geleneği, dokumalar, fığla bardağı, halk müziği ve halk çalgıları incelendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültürel değerler arşivleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN