Türkiye'nin en iyi haber sitesi

8 saatte 240 ton su

Antalya’da 4 gündeki yangınlarda bin 108 hektar orman alanı kül oldu. Alevleri söndürmek için sadece Sapadere Kanyonu’na 240 ton su atıldı

Giriş Tarihi: 5.7.2017
8 saatte 240 ton su
Antalya'da Kuzey Afrika'dan gelen sıcak hava dalgası, düşük nem ve kuvvetli rüzgarla birleşince çok sayıda orman yangınına neden oldu. Sıcaklığın 45,4 dereceyle son 88 yılın rekorunu kırdığı kentte, aşırı sıcaklardan ülkenin akciğerleri ormanlar da olumsuz etkilendi. Antalya'da son 4 günde etkili olan orman yangınlarında yaklaşık bin 108 hektar orman alanının zarar gördüğü bildirildi.

KARA BİR TABLO MEYDANA GELDİ
Alanya, Manavgat ve Kaş ilçelerindeki orman yangınları Orman Bölge Müdürlüğü ve itfaiye ekiplerinin yoğun mesai yapmasına neden oldu. Ekiplerin havadan ve yerden yaptıkları müdahaleler sonucu söndürülen yangınların ardından ortaya kara bir tablo çıktı. Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yangınların tamamen söndürülüp soğutma çalışmaları tamamlandıktan sonra yanan sahaların vakit kaybedilmeden ağaçlandırılacağını belirtti.

BÜTÜN EKİPLER SEFERBER OLDU
İlk yangın 30 Haziran'da gözde turizm merkezi Alanya'nın Sapadere Mahallesi'nde çıktı. Ertesi gün de devam eden ve 6 mahallenin sınırında etkili olan yangına 70 arazöz, 13 su tankı, 17 ilk müdahale aracı, 35 orman mühendisi, 8 helikopter, 4 uçak, 6 dozer ile müdahale edildi. Yangının hızla büyümesi nedeniyle tedbir amaçlı çevredeki 15 ev ve Sapadere Mahallesi tahliye edildi. Yangın sırasında 10 ev ve bir arazöz zarar gördü, bazı işçiler yoğun dumandan etkilendi. Yangın, ekiplerin yoğun çabası sonucu söndürüldü. İkinci yangın ise aynı gün Manavgat ilçesinin Bereket Mahallesi Dere mevkisindeki tarım arazisinde başladı, kuvvetli rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçradı. Ekiplerin yaklaşık 2 saatlik müdahalesinin ardından söndürülen yangında, 8 hektarlık tarım ve ormanlık alan zarar gördü.

YAYLAYA GÖÇ ŞANSI
Bir diğer orman yangını ise 2 Temmuz'da Kaş ilçesinin Akkörü Mahallesi'nde başladı. Yaklaşık bir gün süren bu yangın da ekiplerin havadan ve yerden yaptığı yoğun müdahalenin ardından kontrol altına alındı. Orman işçileri bölgede soğutma çalışmalarını sürdürüyor. Yangınlarda yaklaşık Alanya'da bin, Kaş'ta 100 ve Manavgat'ta ise 8 hektar ormanlık alan zarar gördü. Sıcak ve kuvvetli rüzgar ekiplerin işini güçleştirirken, bölgede yaşayan köylülerin sıcak hava nedeniyle yaylalarda bulunması, olası can kayıplarını önledi. Alanya'da 24 saatte kontrol altına alınabilen yangında helikopter 8 saat içerisinde alevlere 240 ton su bıraktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 saatte 240 ton su
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN