Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Safiye ninenin onur mücadelesi

Antalya’da 68 yaşındaki Safiye Bekteş, iki torununa bakabilmek için kağıt toplarak yaşamını sürdürüyor. Safiye ninenin en büyük tesellisi ise, helalinden bir kazanç elde ediyor olmak

Giriş Tarihi: 7.7.2017
Safiye ninenin onur mücadelesi
Antalya'da iki torununun ihtiyaçlarını gidermek için her gün el arabasıyla 10 saat kağıt toplayan Safiye Bekteş, ilerlemiş yaşına rağmen yaz kış demeden ekmek parası için ter döküyor. En büyük hayali iyi bir eğitim almak iken 14 yaşında ailesinin istediği biriyle evlenmek zorunda kalan 68 yaşındaki Bekteş, 10 yıl önce eşini kaybetmesiyle hayatın tüm yükünü sırtladı. Oğlunun eşinden ayrılmasıyla da 12 ve 7 yaşlarındaki iki torununun bakımını üstlenen Bekteş, "Ben eğitim hayatımı sürdüremedim. Torunlarım okusun" diyerek çocukların ihtiyaçlarını gidermek için çöp konteynırlarından karton toplamaya başladı.

HELALİNDEN KAZANIYOR
Safiye nine, hava sıcaklığının zaman zaman 45 dereceyi bulduğu Antalya'da, güneşten korunmak için başına şapkasını takıp ilerlemiş yaşına rağmen her gün 10 saat boyunca çektiği el arabasıyla kağıt topluyor. Sürekli ağrıyan ayaklarına rağmen her sabah erken saatlerde el arabasıyla sokağa çıkan Bekteş, Antalya'nın kavurucu sıcağına aldırmadan helalinden ekmek parası kazanmak için gece gündüz ter döküp günde ortalama 10-15 lira kazanıyor.

YAŞLILIK MAAŞI ALAMIYOR
Safiye nineyi 'ekmek teknem' dediği el arabasının çalınması ise çok üzüyor. İki defa çalınan el arabasını 'Bir daha çalınırsa yenisini alamam' diyerek ağaca kilitliyor. Tüm yorgunluğunu torunları Enver ve Onur'a sarılarak gideren Safiye Bekteş'in en büyük mutluluğu ise kimseye muhtaç olmadan yaşamını sürdürmek. Bu işi yapmaktan başka çaresinin olmadığını anlatan Safiye Bekteş, "Afyonkarahisar'da babadan kalma, hiçbir değeri olmayan bir arazim var. Devir için param olsa birisine vereceğim, Çünkü arazi üzerime göründüğü için yaşlılık parası alamıyorum" diye konuştu. Bekteş, en büyük isteğinin okuma hayalini torunlarının gerçekleştirmesi olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Safiye ninenin onur mücadelesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN