Sanata engel yok

Giriş Tarihi: 9.7.2017
Sanata engel yok

Talihsiz bir kaza sonucu engelli olan Hülya Rüya Kalkan’ın azmi örnek oluyor. Eline bantla yapıştırılan fırça ile resim yapmayı öğrenen Kalkan, bugün ise usta bir ressam oldu

Antalyalı Hülya Rüya Kalkan'ın hayatı, engelin yüreklerde olduğunu gözler önüne seriyor. Geçirdiği talihsiz kazaya karşın hayata sırtını dönmeyen Kalkan, fizik tedavi aldığı günlerde annesinin kalem tutabilmesi için çalışmalara başlattığı resim alanında kendini geliştirdi. Daha önce kavrayamadığı için eline kalem bantlanarak çizim yapabilen Kalkan, bugün fırçayı usta bir ressam gibi kullanabiliyor.

BALKON DEMİRLERİ KIRILDI
Hülya Rüya Kalkan'ın hayatını değiştiren talihsiz kaza, lise ikinci sınıfın yaz döneminde, karne aldıktan 4 gün sonra yaşandı. 3'üncü kat balkonundan aşağıya bakan genç kız, balkon demirlikleri kırılınca yere çakıldı. Kazada Hülya Rüya Kalkan'ın boynu kırılarak ağır yaralandı ve tüm vücudu felç oldu. Kaza sonrası Kalkan için zorlu bir fizik tedavi süreci başladı. Birçok insanın hayata sırtını döneceği bir dönemde o hayata dört kolla sarıldı. Hülya Rüya Kalkan, fizik tedavi sonrası doktorları bile şaşırtacak şekilde hızlı bir iyileşme gösterdi. 2000 yılında yaşanan kazanın ardından 2 yıl fizik tedavi gören Kalkan, daha sonra açık liseye devam ederek yarım kalan eğitimini tamamlayıp diplomasını aldı. Çocukluk hayali olan öğretmenlik için üniversite sınavına giren Hülya Rüya Kalkan, 2005 yılında Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni kazandı. Anlattığına göre ona o dönemde, "Fakülte binamız engelliler için uygun değil" dediler. Talihsiz kız, öğretmenlik hayalini bir kenara bırakmak zorunda kaldığını ifade etti. Yaşadıkları karşısında azminden bir şey kaybetmeyen Kalkan, açık öğretimde Kamu Yönetimi okudu ve KPSS'ye girerek Kaş'ta memuriyet hakkı kazandı. Ancak Kalkan, ailesinden ayrılmamak için bu hakkından da vazgeçtiğini vurguladı.TABLOLARIMLA ÖZGÜRÜM
Fizik tedavi sürecinde kalem tutamadığı için annesinin zorla resim yaptırdığını anlatan Kalkan, "Annem elime kalem ve fırça bantlayarak resim yapmamı sağlıyordu. Ben hiç pes etmedim. El ve kollarımı çalıştırmak için yaptığım resim çalışmaları beni hayata bağladı. Önce kuru kalemle, ardından yağlı boya çalışmaya başladım. Evde güzel vakit geçirmenin en kolay yolu resim yapmak. Resim yaparken özgür oluyorum. Hayallerimi tuvale yansıtmayı seviyorum" dedi.

RESİMLERİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR
Hayata küsmeyen Kalkan, bugün hayatını yaptığı resimlerle kazanıyor. İnternet üzerinden satışa sunduğu tabloları sanatseverler tarafından büyük ilgili gören Hülya Rüya Kalkan, ayrıca Türkiye'nin farklı illerinden de sipariş aldığını ifade ediyor. Hayatı dolu dolu yaşamaya gayret gösteren Kalkan, 2008'de düzenlenen Türkiye'nin ilk engelli güzellik yarışmasında Basın Güzeli seçildiğini söylerken gözlerinin içi gülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanata engel yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN