Şehir magandaları ekonomiyi vuruyor

Trafik levhalarına ateş ederek kullanılamaz hale getiren şehir magandaları 1 yılda 5.7 milyon liraya zarara yol açtı. Bu parayla, 124 kilometre mesafedeki Burdur’a yol yapılabiliyor

Giriş Tarihi: 10.7.2017
Şehir magandaları ekonomiyi vuruyor
Şehir magandaları, Karayolları 13'ncü Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde bulunan binlerce trafik levhasını ateş ederek kullanılamaz hale getirdi. Magandaların kamuya verdiği zararın boyutu bir yılda 5.7 milyon liraya ulaştı. Bu tutarın 2.7 milyon liralık bölümü trafik levhalarını kurşunlayarak ya da yazı tahtası haline getirerek kullanılamaz hale getiren şehir magandaları nedeniyle oluştu. Korkuluk ve çitler gibi güvenlik elemanlarına verilen zarar ise 3 milyon lirayı aştı.

MAGANDALARA HEDEF OLDU
Trafik canavarı direksiyon başında etkili olmadı. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı 3 bin 997 kilometre yolda bulunan binlerce standart trafik levhası ile binlerce metrekarelik bilgi levhası magandaların hedefi oldu. Magandaların verdiği zararla 6 üst geçit, 2 adet 30'ar metrelik köprü ya da 120 kilometrelik sathi kaplama yol yapılabileceği belirtildi. Zararın boyutunu görenlere 124 kilometre olan Antalya-Burdur arası için, "Verilen zararla Antalya'dan Burdur'a yol olur" dedirtti.

11 BİN LEVHAYA KASTİ ZARAR
Karayolları 13. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu, yol ağında bulunan standart ve bilgi levhalarının bir yılda yaklaşık yüzde 15'inin iklim koşulları ve vatandaşlar tarafından verilen zararlar nedeniyle kullanılamaz hale geldiğini söyledi. Çobanoğlu, "Bir yıl içerisinde standart trafik işaret levhalarından yaklaşık 11 bin 250'si kurşunlanma, üzerlerine yazı yazılma gibi nedenlerle kullanılamaz hale geliyor. Yön levhalarından 3 bin 500 metrekarelik kısım, standart levhalardan da 5 bin metrekarelik kısım çarpılması, kurşunlanması, üzerine yazı yazılması gibi nedenlerle kullanılamaz hale geliyor" dedi.

TÜRKİYE GENELİNDE ZARAR 100 MİLYON TL'Yİ BULUYOR
Bu levhaların yenilenmesinin büyük bir mali külfet olduğunu anlatan Çobanoğlu, "Toplamda zarar 5.7 milyon lirayı buluyor. Bir yılda 190 kavşakta sinyalizasyon gruplarına, bin 600 kilometreyi aşan çelik veya beton oto korkuluklara, yaklaşık 200 kilometre yaya güvenliği için konulan tel çitlere ve diğer trafik güvenliği elemanlarına, kaza veya diğer nedenlerle çarpma ve kurşunlama nedeniyle, ilave 3 milyon TL hasar verildi" ifadelerini kullandı. Meydana gelen hasarların ancak yüzde 10'luk kısmının tazmin edilebildiğini ifade eden Çobanoğlu, Türkiye genelinde ise bu maliyetin yıllık 100 milyon TL'yi aştığını kaydetti.

BU ZARAR GÖRÜNEN YÜZÜ
Ortaya çıkan zararın sadece görünen kısım olduğunun altını çizen Çobanoğlu, "Yaya, yolcu ve sürücü güvenliği de olumsuz etkileniyor. Trafik güvenlik elemanlarının uyarmaması, işlevini yerine getirmemesi sonucu trafik kazaları meydana gelebiliyor. Araçlarda seyahat eden yolcularda tehlikelerle karşı karşıya. Bu nedenle, vatandaşlarımızın daha duyarlı olmaları, hasarlanan veya kurşunlanan bir levhanın bir cana mal olabileceğini bilerek hareket etmeleri gerekiyor. Bizler gider o levhayı yenileriz ama kaybedilen hayatları geri getiremeyiz. Bu tür hareketlerde bulunanlar trafik levhasına değil belki de sevdikleri birine sıkıyorlar o kurşunları" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehir magandaları ekonomiyi vuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN