Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mağaralar ilgi odağı

Antalya’nın Alanya ilçesindeki Damlataş Mağarası ile Burdur’daki İnsuyu Mağarası tatilcilerin ilgisini çekiyor. Kültür turizminin yanı sıra, ziyareti şifa bulmak için tercih eden de oluyor

Giriş Tarihi: 24.7.2017 ABONE OL
Mağaralar ilgi odağı
Antalya'nın Alanya ilçesindeki Damlataş Mağarası ile Burdur'daki İnsuyu Mağarası meraklılarını farklı bir dünyaya taşıyor. Alanya'da her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Damlataş Mağarası, doğal güzelliğinin yanı sıra şifa arayan astım hastalarının da ilgi odağı haline geldi. 1948 yılında iskele inşaatında kullanılmak üzere taş ocağı açılırken dinamit patlatılması sonucu tesadüfen ortaya çıkan Damlataş Mağarası binlerce yılda oluşan dikit ve sarkıtlarıyla dikkat çekiyor.

ASTIMA DA İYİ GELİYOR
Damlataş Mağarası'nın bir diğer adının da 'astım mağarası' olarak bilindiğini söyleyen Turist Rehberi İhsan Tarhan, "Yağmurların mağaranın içerisine damlaması neticesinde sarkıtlar ve dikitler oluşuyor. Araştırmalar bu mağaranın astım hastalığına iyi geldiğini ortaya koyuyor. Hastalar 3 haftalık kürle şifa buluyor. Burada yüzde 98'e yakın nem oranı var. Yaz-kış içerideki hava sıcaklığı 22-23 derece oluyor" dedi.

İNSUYU YENİLENİYOR
Burdur-Antalya Karayolu'nun 14'üncü kilometresinde bulunan ve Türkiye'nin turizme açılan ilk mağarası olarak bilinen İnsuyu ise yeni bir düzenleme ile misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar 6'ncı Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, İnsuyu Mağarası'nın kendine has ekosistemi olan, içindeki gölleriyle önemli bir mağara olduğunu belirterek, "Mağaranın ziyarete açık olan bölümünün tamamı acil çağrı butonu, haberleşme ve kamera sistemiyle donatılarak daha güvenli hale getirildi" dedi.

Damlataş Mağarası
Alanya ilçesinde 1948 yılında tesadüfen bulunan Damlataş Mağarası turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

İnsuyu Mağarası
Burdur'da bulunan İnsuyu Mağarası ise içinde göl bulunan farklı ekosisteme sahip.

ARKADAŞINA GÖNDER
Mağaralar ilgi odağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA