Türkiye'nin en iyi haber sitesi

100 metrekarede yılda 15 milyon

Büyükşehir Belediyesi, el ilanı mühürleme işini hizmet alımı ile çözdü. 15 milyon lira vergi geliri beklenen uygulamadan çevreciler de memnun

Giriş Tarihi: 7.8.2017
100 metrekarede yılda 15 milyon
Antalya Büyükşehir Belediyesi, el ilanlarının vergilendirilmesi için mühürleme işini hizmet alımı yoluyla çözen Türkiye'deki ilk belediye oldu. Daha önce ilanları bastıranların beyanları esas alınarak kesilen vergi, bu kez tek tek sayılıp mühürlenerek alınacak. Bu yolla hem belediye ek gelire ulaşmış olacak, hem de çevre kirliliğinin önüne geçilecek.

HEDEF YILLIK 15 MİLYON
Antalya'da aylık basılan broşür sayısının 20 milyon seviyesinde olduğu tahmin ediliyor. Ancak bu broşürlerin sadece çok kısıtlı bir bölümü için belediye reklam vergisi alabiliyor. Yeni düzenleme ile vergilendirilen broşür sayısında ciddi artış olması bekleniyor. Büyükşehir Belediyesi'nin hedefi mühürleme işleminden yıllık 15 milyon lira gelir elde etmek. Açılan mühürleme merkezinde broşürler mühürlenmeye başlandı. Broşürlerdeki mühürler zabıta ekipleri tarafından kontrol edilecek. Mühürsüz broşürler için 6 bin TL'yi bulan cezalar söz konusu. Tekrarlanan suçlarda ise işyeri kapatma cezası verilebiliyor. Her bir el broşürü için 12 kuruş vergi tahsil edilecek. İlan ve Reklam Şube Müdürlüğü'ne 0 537 9507829 numaralı hat üzerinden yapılacak ihbarlar zabıta ekipleri tarafından değerlendirilecek. Her broşüre vergi alınmasının broşür sayısının da düşmesine neden olması bekleniyor. Antalya Kent Konseyi Başkanı Sema Nur Kurt, uygulamanın çevre kirliliğinin önlenmesi açısından önemli olduğunu vurguladı. Broşürlerin vergilendirilmesiyle artık apartman önlerinde yüzlerce broşürden oluşan yığın görüntülerinin azalmasını umut ettiklerini ifade eden Sema Nur Kurt, bu konuda denetim mekanizmasının da önemine dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 metrekarede yılda 15 milyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN