Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engellilerin umudu

Antalya BİLSEM öğrencilerinin yaptığı, ‘beyin gücüyle hareket edebilen robot projesi’ ’deki Robot Challenge’da dünya birincisi oldu. Liseli dahilerin buluşu engellilerin umudu olacak

Giriş Tarihi: 8.8.2017
Engellilerin umudu
Antalya Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencilerinin yaptığı, 'beyin gücüyle hareket edebilen robot projesi' 'in başkenti Pekin'de düzenlenen Robot Challenge'da Türkiye'ye dünya birinciliği getirdi. Bu başarı, 2004'ten beri 56 ülkeden 2 binin üzerinde robot projesinin yarıştığı Robot Challenge'da Türkiye'nin ilk madalyası oldu. Türk takımı bir proje ile de dünya ikincisi oldu.

ÜNİVERSİTELİ RAKİPLER
16 yaşındaki Buket Naz Zeren ve Eren Kallıkçı ile 12 yaşındaki Efe İnan'dan oluşan ekip, 'nın odaklanma eğitimlerinde kullandığı sistem üzerinde inovasyon gerçekleştirerek, beyin gücüyle aracı ileri geri hareket ettirmeyi ve döndürmeyi başarmıştı. Öğretmenleri Hatice Küpeli ve Orhan Çevik'in eşlik ettiği genç dahiler bu projeleriyle çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan rakiplerini geride bırakarak dünya birincisi oldu. Türk ekibinin, bu projenin engelliler için uyarlanan uygulama projesi de yarışmada dünya ikincisi oldu. Bu proje, yatağa bağımlı yaşayan engelliler için yaşadıkları evi, 'beyin gücüyle yönetilen akıllı ev' haline çevirmeyi içeriyordu.PROJELERİ UMUT OLDU
Böylece engelli birey, yataktan kalkmadan evin kapısını açabilecek, ışıkları ve klimayı açabilecek imkana kavuşacak. Projenin devamında engelli bireylerin beyin gücüyle çalışacak ve onlara yemek yedirecek, üzerlerini değiştirecek bir robotun tasarlanması da hedefleniyor. Altın ve gümüş madalyayı alan Türk takımı bugün Antalya'ya dönecek.

BAŞARI DEVAM EDECEK
Antalya BİLSEM Müdürü Arif Aydeniz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'yazılım ve kodlamaya ağırlık verilmeli' talimatının ardından son 2 yıldır 'mekatronik' alanıyla ilgili bir atılım içinde olduklarını söyledi. Lego setleriyle başlayan çalışmaların, fisher robot setleriyle devam ettiğini ifade eden Aydeniz, "2 yıllık çalışmalarımız bu başarı ile taçlandı. Bunun daha bir başlangıç olduğuna inanıyoruz. Türk gençliğine güveniyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engellilerin umudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN