Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esnaf da kızgın

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “Türkiye güvenli değil” açıklamasına iş ve siyaset dünyasının tepkisi sürüyor. Turizmcilerden sonra esnaf da Kılıçdaroğlu’na ateş püskürdü

Giriş Tarihi: 10.8.2017
Esnaf da kızgın
CHP Genel Başkanı 'nun Almanya'nın Focus dergisine verdiği röportajda yer alan "Türkiye güvenli değil" açıklamasına Antalyalıların tepkisi sürüyor. Kılıçdaroğlu'nun açıklamasına 'Ekmeğimizle oynama' çağrısı yapan Antalyalı turizmcilere bir destek de iş ve siyaset dünyası ile esnaftan geldi. Tepkiler çığ gibi büyüyor.

ÜLKE MENFAATİ ÖNEMLİ
AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, Kemal Kılıçdaroğlu'nu bu inanılması zor sözlerinden dolayı kınadığını belirtti. Sümer, "Her defasında ülkesini, vatanını ve bayrağını gittiği her ülkede küçük düşürmeye alışmış Kılıçdaroğlu, ülke menfaatlerinin her şeyin üzerinde olduğunu acaba ne zaman öğrenecek" dedi. Açıklamanın Antalya ve Türkiye'nin en önemli sektörlerinin başında gelen turizmi baltaladığının altını çizen Sümer, "Uçak krizinden sonra bu yıl yaralarını sarmaya başlayan Antalya turizmi her geçen gün artan turist sayısı ile yeniden rekor kıracağı günlere emin adımlarla yürüyor. Milli değerlerden uzak talihsiz açıklamalar, makam ve mevki uğruna söylenen sözler turizmin bu iyi gidişini engelleyemeyecektir" diye konuştu.

SÖYLEM VE EYLEME DİKKAT
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Abdullah Erdoğan da Kılıçdaroğlu'nu dikkatli olmaya davet etti. Erdoğan, Almanya'nın hem ticari hem de turizm alanında en önemli partner ülke olduğunu belirterek, "Bu tür söylemleri doğru bulmak mümkün değil. Böyle bir sorunumuz varsa kendi içimizde tartışmalıyız. Hem söylem, he de eylem bazında dikkatli davranılması gerekiyor. Türkiye'nin güvenlik sorunu yok. Bir yıldır OHAl var. Buna rağmen ne sosyal yaşamı ne de iş yaşamını etkileyen bir yaptırımla karşılaşmıyoruz" ifadelerini kullandı. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ise Antalya'nın Almanya'dan en çok turist çeken destinasyonlardan biri olduğunu anlattı. Çetin, "Almanlar kendi ülkelerinde ne kadar güvendeler ise Antalya'da da o kadar güvendeler. Antalya'nın güvenlikle ilgili bir problemi kesinlikle yok. Turizmde güvenlik algısı çok önemli. Bu tip açıklamalar turizme zarar veriyor. Herkesi dikkatli olmaya çağırıyoruz" dedi.

EKONOMİYİ ETKİLER
Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere de turizmdeki düşüşün Antalya'nın tüm ekonomisine zarar verdiğini vurguladı. Dere şunları söyledi: "Geçen yıl turizmde yaşanan düşüş, ekonomide turizmin etkisini gösterdi. Turizmdeki düşüşten sadece konaklama ve seyahat sektörü değil, tarım sektöründen şehirdeki esnafa kadar herkes zarar gördü. Bu yıl tam toparlanma yaşanırken bu tip turizme zarar veren açıklamaların yapılmasını manidar buluyoruz."

ESNAF NE DİYOR

Sefa Gülmez (Derici)
Zaten Avrupa'da oluşmuş olumsuz bir ön yargı var Türkiye ile ilgili. Kemal Kılıçdaroğlu'nun söylemi iyice etkiler. 30 yıldır esnafım ve birçok Alman müşterimiz vardı. Bu tür söylemler nedeniyle onların bile bakış açısı değişti. Bu imajı düzeltmemiz gerekiyor.

Hüseyin Sonkul (Hediyelik eşyacı
Türkiye güvenli, bizim güvenlik sorunumuz yok. Turizm geçen seneye göre daha iyi. Bunu bozmak için algı operasyonu yapılıyor. Böyle bir dönemde bu tip açıklamaların yapılması yanlış. Esnafa büyük zarar veriyor. Ekmeğe siyaset bulaştırılmamalı.

Ramazan Kocabıyıkoğlu (Kuyumcu)
Türkiye ve Antalya güvenli. Turizmde güvenlik çok önemli. Bu nedenle bu tip açıklamalar ve haberler çok riskli. Bir ülkenin siyasetçisi o ülkeyi kötülerse turisti bunun tersine inandırmak çok zor olur. Böyle fütursuz çıkışlar, yapılan bunca tanıtım çalışmasını boşa çıkartıyor.

Nurettin Şahin (Büfeci)
Türkiye'de ana muhalefet partisi genel başkanının Avrupa'da iki şak şak alacağım diye ekonomiyi baltalayacak, ekonomiyi sakata getirecek bir açıklama yapması kabul edilemez. Bu kendi kendinin ayağına sokmaktır. Siyasi sürtüşme bizi ilgilendirmez.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnaf da kızgın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN