Kültürü yaşatıyorlar

Yörüklerin ata çalgılarının genç nesillere aktarılması için düzenlenen ‘Üç Telli Bağlama ve Cura Festivali’nde renkli görüntüler ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 14.8.2017
Kültürü yaşatıyorlar
MUĞLA'NIN Seydikemer ilçesinde 'Üç Telli Bağlama ve Cura Festivali' yapıldı. Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen dernekleri işbirliğinde Seki Mahallesi Zümrüt Çayırı'nda yapılan festivale, 20 bağlama ve cura ustası katıldı. Sanatçıların cura ve 3 telli bağlama çalıp, türküler söylediği festivali yaklaşık 500 kişi izledi. Bazı kişilerin yöresel kıyafetlerle katıldığı festivalde türküler eşliğinde yöresel oyunlar oynadı. Festival alanına getirilen develer katılımcıların ilgisini çekti.

BAĞLAMA VE CURA
Yörük Türkmen'lerinin ata çalgısı olan 3 telli bağlama ve curanın yaşatılması için festivale büyük önem verdiklerini anlatan Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu, geçmişte 3 telli bağlamanın ardıç ağacından telinin ise, sincap bağırsağından yapıldığını anlattı. Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak ise Türkiye'de ilk kez 3 telli bağlama ve cura festivali düzenlediğini, kültürümüzün bu enstrümanlarla yaşatılabileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültürü yaşatıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN