Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küskünler satrançla barıştı

Burdur’un Çallıca Köyü’nde küskünlük ve kırgınlıklar satranç takımının başarıları ile sona erdi. Çocukların ülke genelindeki başarısı köylüyü etkisi altına alınca yaşam eski günlere geri döndü

Giriş Tarihi: 14.8.2017
Küskünler satrançla barıştı
Burdur'un 600 nüfuslu Çallıca Köyü'nde 15 arkadaş tarafından kurulan spor kulübü, küslükleri ortadan kaldırdı, eski günlerdeki birlik ve beraberliği getirdi. Çallıca Gençlik Derneği bünyesindeki kulübün spordaki başarıları köyün adını marka haline getirdi. İmkansızlıklara rağmen köy kahvesinin üst katındaki dairede sosyal ve spor alanındaki etkinliklerde buluşturulan çocuklar, davranışlarıyla küs ailelerin barışmasını sağlayarak Türkiye'ye örnek oldu.

6 YILDA 100 SPORCU YETİŞTİ
Tarım ve hayvancılığın yaygın olduğu Çallıca Köyü'nde doğan 41 yaşındaki Cantürk Aksöz, 1988 yılında ayrıldığı köyüne 20 yıl sonra Tapu Kadastro Teknikeri olarak geri dönmesi ile köyün talihi değişti. Köy halkı arasında küslükler ve kırgınlıklar olduğunu fark eden Aksöz, çocukluk arkadaşlarıyla bir araya gelerek yeniden birlik ve beraberliğin sağlanması için Çallıca Gençlik Derneği'ni kurdu. Başta halk oyunları olmak üzere çocuklara köy kahvesinin üstündeki dairede eğitim veren dernek üyeleri, şenlikler düzenledikten sonra oluşturduğu masa tenisi, satranç ve futbol takımlarıyla spor kulübü tescili aldı. 6 yılda 100'e yakın sporcu yetiştiren Çallıca Gençlik Derneği, özellikle satranç takımındaki başarılarıyla Türkiye'ye adını duyurdu.

BASİT NEDENLERE ÜZÜLDÜM
Hasretle döndüğü köyündeki neşeyi yeniden bulabilmek için Çallıca Gençlik ve Spor Derneği'ni kurduğunu belirten Cantürk Aksöz, insanların kız isteme, muhtarlık seçimleri gibi basit konular nedeniyle birbirleriyle ayrıştığını görünce çok üzüldüğünü söyledi. Aksöz, "Çocuklar üzerinden köy halkını tekrar bir araya getirmeyi hedefledim. Çocukların gelişimine katkı koyarken köylünün de yeniden birlik ve beraberlik içerisinde olmasını sağlamak istedim. Yatmadan önce anne ve babalarını öptükten sonra 'iyi geceler' diyerek uyumalarını söylediğimiz çocuklar, bu uygulamayı başlatınca birçok aile gelip 'çocuklar gece yatarken bizi neden öpüyor?' diye sormaya başladı. Başta satrançtaki başarılar olmak üzere yaptığımız etkinliklerle 6 yıl sonra kırgınlıkları ortadan kalktı" dedi. Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay ise, 600 nüfuslu köyden çıkan başarılı takımı desteklediklerini söyledi. Tulay, "Strateji oyunu olan satranç, çocukların disiplinli olmasını ve düşünerek hareket etmelerini sağlıyor. Çallıca'da ailelere en büyük örnek olan durum ise çocukların masa başında birbirleriyle tokalaşarak maça başlamaları ve kol kola masadan kalkarak verdikleri mesaj olmuş. Çallıca Kulübü örnek gösterdiğimiz takımlardan birisi" diye konuştu.

KÖY TAKIMI 1. LİG'E ÇIKTI
Maliyeti düşük olması ve çocukların eğitimine katkı sağlaması amacıyla oluşturulan satranç takımı, Çallıca'yı marka haline getirdi. Köy kahvesinin üst katındaki dairede 7 kişiyle kurulan takım, Türkiye Satranç 1. Ligi'nde mücadele etmeye başladı. 2013'te il birinciliğine ulaşan takım, son yıllarda ligi ilk 4 içinde tamamladı. Köylüyle birlikte köy kahvesinin üstündeki daireyi eğitim salonuna dönüştürerek satranç oyunu derslerini izleyen köylüler, iş makinesi ve traktörlerle çocuklar için el ele verip futbol sahası da yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küskünler satrançla barıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN