Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atatürk’ü istemediler

’da CHP’li Konyaaltı Belediyesi, kongre merkezine ’li meclis üyelerinin ‘Atatürk’ adı verilmesi önerisini reddetti. Önerinin oylamaya bile sunulmaması tepki çekti

Giriş Tarihi: 14.1.2018
Atatürk’ü istemediler

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde yaptırılan kongre merkezine isim verilme süreci AK Parti ve CHP'yi karşı karşıya getirdi. CHP'li Konyaaltı Belediyesi'nin Aralık ayı meclis toplantısında, AK Partili üyelerin merkezin adının 'Atatürk' olmasını önerdiği ancak CHP'li üyelerin bunu reddettiği ortaya çıktı. Merkeze CHP ve MHP ittifakı ile Nazım Hikmet Ran adı verilmişti.

RAPORDA ŞERH VAR
Tartışmanın AK Partili meclis üyesi Durali Kolpak'ın 'kültür merkezine Atatürk ismi verilsin' önerisi getirmesiyle başladığı belirlendi. Ancak bu öneri komisyonda reddedildi ve CHP kongre merkezine Nazım Hikmet isminin verilmesini meclise önerdi. Kolpak, rapora şerh düştü. AK Parti grubu, kongre merkezine Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün isminin verilmesini mecliste yeniden gündeme getirdi.

BÖCEK'TEN ELEŞTİRİ
Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, bu öneriyi dile getiren AK Parti Grup Sözcüsü Durali Kolpak'a, "Siz son dönemde Atatürk'ü çok sevmeye başladınız" sözleriyle tepki gösterdi. Meclis toplantılarında aykırı görüşün önce oylatılması temayülü de hiçe sayılarak, Atatürk ismi verilmesi önerisi mecliste oylamaya bile sunulmadı. CHP'nin bu tavrı, "Her platformda Atatürk'ün partisiyiz diyenlerin, Mustafa Kemal'in askerleriyiz diye slogan atanların Atatürk ismini vermekten imtina etmeleri samimiyetsizliğin göstergesidir" diye yorumlandı.

MHP'Lİ ÜYELER DİSİPLİNDE
Oylamada MHP'li meclis üyelerinin tavrı da tartışma yarattı. MHP'li Ali Düdükçü, Ali Taşkın ve Durmuş Avcıoğlu, CHP ile birlikte hareket etti. Gündem maddesi CHP ve MHP'li meclis üyelerinin oylarıyla oy çokluğuyla kabul edildi. MHP'li üyeler partileri tarafından 'kesin ihraç' talebiyle İl Disiplin Kurulu'na sevk edildi.

BENZERİ İSTANBUL'DA
?
Benzer bir olay 2009'da İstanbul'da da yaşanmıştı. İstanbul Anadolu yakasının en büyüğü konumundaki kongre merkezine AK Partili meclis üyeleri Atatürk ismi verilmesini önermişti. Bu öneri CHP'li meclis üyeleri tarafından reddedilmişti. Merkezin ismi Türkan Saylan olmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atatürk’ü istemediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN