Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk start Ekim’de

’nın Döşemealtı ilçesinde yapımı devam eden, ’ndan sonra sentetik zemine sahip ikinci hipodrom ekim ayında açılacak. Hipodrom istihdam yaratacak

Giriş Tarihi: 15.6.2018
İlk start Ekim’de
Türkiye'nin 10'uncu hipodromu Antalya'nın Döşemealtı ilçesinde yükseliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yaptırılan ve yaklaşık 813 bin metrekarelik alanda 11 Nisan 2017'de başlayan çalışmalarda son aşamaya gelindi. Ana yapılar arasında yer alan 10 blokta 240 at kapasiteli ve seyis misafirhanesi de yer alan ahır binaları ile doping kontrol binası tamamlandı. Tribünde ise son dokunuşlar yapılıyor.

GECE YARIŞLARINA UYGUN
Veliefendi Hipodromu'nun ardından Türkiye'de sentetik zemine sahip ikinci hipodrom olacak Antalya Hipodromu'nda 2 bin 174 metrelik sentetik yarış pisti, 2 bin 30 metrelik kum yarış pisti ve 3 bin 675 metrelik idman pisti yer alıyor. 250 at kalabilecek şekilde planlanan ahır ise 500 at kapasitene yükseltildi. Döşemealtı'nın Yağca Mahallesi'nde yer alan hipodromda yapıların ve pistin ekim ayında bitirilmesi hedefleniyor. Ardından test otomasyonlarının yapılmasıyla birlikte projenin 2018 yılı sonuna kadar tamamlanacağı vurgulanıyor. Antalya'nın iklim koşulları nedeniyle hipodromda yarışların 12 ay süresince devam edeceği kaydedildi. Hipodromda ayrıca gece yarışlarının yapılabilmesi için özel aydınlatma sistemi de olacak.

PROJEDE YOK YOK
HİPODROM projesinde tribün binası, ahır binaları, doping kontrol binası, kır kahvesi binası, atölye binası, eyerleme binası, kamera kulesi ve platformu, su deposu, pist sulama su deposu, enerji binası, trafo binaları, led skorboard ve ekran, nalbanthane, at kliniği, gösteri ve tırıs padoğu, sentetik pist, silis kumlu pist, ambulans yolu, bitkisel peyzaj işleri, gece aydınlatması, kapalı lonjveat indirme rampası yer alıyor.

TURİZM GELİŞECEK
Projenin Döşemealtı'na kazandırılmasında büyük katkı koyan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, projenin önemine dikkat çekti. İlçede hipodrom ile turizmin gelişeceğinin altını çizen Bakan Çavuşoğlu, "Hipodrom açılması Döşemealtı'nın bu alanda turizme açılması anlamına geliyor. Çünkü buraya yurt dışından gelen atlar da olacak. Bu yüzden kapasitesini büyüttük. Antalya'da hipodrom yapıyoruz ki atçılık turizmi gelsin istiyoruz" dedi.

İSTİHDAMIN YENİ KAPISI
Antalya'nın dünya kenti olma yolunda önemli yatırımları almaya devam ettiğinin altını çizen Bakan Çavuşoğlu, "Hipodrom da Antalya'mızın marka değerine yakışan bir yatırım olacak. Döşemealtı bölgemizde istihdam kapısı aralayacak" diye konuştu. Sadece ahır binalarında 250 kişinin çalışacağı öngörüldüğünde, hipodromda bine yakın kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk start Ekim’de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN