Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Söz de karar da Antalyalıların

Mevlüt , seçime saatler kala Antalyalılara seslendi. Bakan, “Benim hemşehrim kadir kıymet bilir” dedi

Giriş Tarihi: 23.6.2018
Söz de karar da Antalyalıların

Türkiye'nin vitrini Antalya'dan çıkıp dünyaya açılan yüz akı olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 24 Haziran seçimlerine saatler kala duygu ve düşüncelerini SABAH Akdeniz okurları için Haber Müdürü İbrahim Okumamış'a anlattı. Antalyalıların sağduyulu olduğunu ve insanın kıymetini de çok iyi bildiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, "Hemşehrilerim bizi Ankara ve dünyanın her yerine güçlü gönderecektir" dedi.

HİZMET SEVDALISI
Yarın gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesi son röportajı için SABAH Akdeniz'i tercih eden Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ile keyifli bir sohbete daha imza attık. Antalya'ya ve bölgeye yapılan yatırımları tek tek anlatarak sohbete başlayan Çavuşoğlu'nun her cümlesinden memlekete hizmet sevdasını görmek ve anlamak mümkün oluyor. Tam bir halk adamı Yörük çocuğu Dışişleri Bakanı, "Dünyaya yetişiyorum ama Antalya'daki hizmetlerimizin açılışına yetişemiyorum" diyerek yoğunluğa dikkat çekti.

BATI AKDENİZ'E YATIRIMLAR
Lafı fazla uzatmadan Bakan Çavuşoğlu'na, "Antalya, Isparta ve Burdur'daki seçmenlere neler söyleyeceksiniz? Bu süreçte neler yaptınız" diye sordum. Çok samimi ve net cevaplar veren Bakan Çavuşoğlu, il ve parti farkı gözetmeden sorunları çözmeye, talepleri karşılamaya çalıştığını söyledi. Bölgeye yapılan yatırım miktarını anlatan Bakan Çavuşoğlu, Batı Akdeniz bölgesinin son 15 yılda tarihinde görmediği yatırıma şahit olduğunu, üç kente AK Parti tarafından toplam 58 milyar 83 milyon liralık yatırım yapıldığını kaydetti. Bir başka deyişle 3 kente toplam 7 adet Yavuz Sultan Selim Köprüsü ya da 11 Marmaray gibi mega projelere eş değer tutarda yatırım gerçekleştirildiğini vurgulayan Bakan, yatırım miktarının Antalya'da 38.56 milyar, Isparta'da 11.7 milyar ve Burdur'da 8.57 milyar lira olduğunun altını çizdi.

HİÇ İHMAL ETMEDİK
16 yıllık AK Parti iktidarları döneminde özellikle Antalya'yı hiç ihmal etmediklerini belirten Bakan Çavuşoğlu, bölgenin turizmden tarıma, sağlıktan sanayiye birçok alanda çağ atladığını anlattı. Torosların zirvesinden dünyanın zirvesine çıkan isim olan Çavuşoğlu, ilk önce sağlık alanında çok ciddi yatırımlar yapıldığından bahsederek sağlık turizmine dikkat çekti.

SAĞLIK TURİZMİ
Antalya için turizm sektörünün önemine işaret eden Çavuşoğlu, 2002'de 3.5 milyon yabancı turist ağırlayan kentin, bu yıl 14 milyonun üzerinde yabancı turiste ev sahipliği yapacağını belirtti. Turizmde pazar çeşitliliğinin önemine değinen Çavuşoğlu, bu konuda da ciddi mesafeler alındığını ifade etti. Antalya'da sağlık turizminin geliştiğini anlatan ve bu işten para kazanmanın zamanının geldiğini belirten Çavuşoğlu, iki yıldır Antalya'da düzenlenen Hestourex Fuarı sayesinde Antalya'nın sağlık turizminde beşincilikten ikinciliğe çıktığını söyledi. Çavuşoğlu, "Bu sene Türkiye genelinde 40 milyon yabancı turiste gidiyoruz. Sağlık turizmi de kartopu gibi hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. 5-6 yıl içinde sadece sağlık turizminden 50 milyar dolar gelir elde edeceğiz" dedi. Bakan Çavuşoğlu, Antalya'da üç şeye önem verdiklerini anlattı. Birincisinin turizm olduğu ve 2002'de 3.5 milyon olan turist sayısının bu yıl 14 milyona çıkmasını beklediklerini kaydeden Çavuşoğlu, şimdi ise turizmi çeşitlendirmek, hem Antalya hem Türkiye'nin tanıtımı için ve turist gelen ülkelerin çeşitliliğini artırmak için çok çaba sarf edildiğini kaydetti. Antalya'nın cazip ve güzel olması, turizmde çeşitliliği sağlamak ve 12 aya yaymak için spor turizminden sağlık turizmine kadar önemli adımlar atıldığından bahseden Çavuşoğlu, "İkinci olarak turizm için önemli olan ulaşıma önem veriyoruz. Her yerde şantiyeler var" dedi.

EXPO 2016
Türkiye'de ilk kez Antalya'nın ev sahipliği yaptığı ve etkinlik sona erdikten sonra atıl duruma düşen 1100 dekarlık EXPO 2016 Antalya alanıyla ilgili sorularımı da cevaplayan Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Burayla ilgili fikirler var, üniversiteye dönüştürülmesi, cazibe merkezi olarak turizme kazandırılması gibi. Bu fikirler değerlendiriliyor ama kesinleşmedi. Halkın da buraya gidebileceği bir alan olması önemli. Doğayı da bozmamak lazım tabii."

ARKADAŞINA GÖNDER
Söz de karar da Antalyalıların
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN