Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 milyar liralık barış

İmar Barışı için ’da 147 bin bina için yapı kayıt belgesi verildi. Devletin kasasına 1 milyar 49 bin lira girdi. Denetimlerde 201 kaçak tespit edildi ve 80 kaçak yapı yıkıldı

Giriş Tarihi: 17.4.2019
1 milyar liralık barış
Antalya'da 'İmar Barışı'na rekor başvuru yapıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün nisan ayı rakamlarına göre 148 bin 587 yapı kayıt belgesi düzenlendi. Yapı kayıt belgesi alanların yapı alanı dikkate alınarak hesaplanan belge için şimdiye kadar 1 milyar 49 bin 267 lira tahsilat yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 15 Haziran'a kadar uzatılan imar barışında yapı kayıt belgesi ödemeleri ise 30 Haziran'da sona erecek.

MANAVGAT İLK SIRADA
Antalya'da imar barışı kapsamında en fazla yapı kayıt belgesi düzenlenen ilçe yüzde 13.2'lik oranla Manavgat oldu. Kepez 12.8 oranla ikinci sırada yer alırken Alanya 9.3'lik oranlar ilçeler arasında üçüncü sırada yer aldı. İmar barışından en az yararlanan ilçeler arasında 0.3'lük oranla İbradı dikkat çekti. Başvurunun az yaşandığı diğer ilçeler ise yüzde 1.0'lık oranla Akseki, yüzde 1.1'lik oranla Demre ve yüzde 2.2'lik oranla Finike oldu. Merkez ilçeler arasında yer alan Muratpaşa'daki yapı kayıt belgesi talebi başvuru sayısı yüzde 7.9, Aksu'da 6.3, Konyaaltı'nda yüzde 5.6 ve Döşemealtı'nda yüzde 3.4 olarak kayıtlara geçti.

80 KAÇAK YAPI YIKILDI
Belediyeler ile yapılan ortak çalışmalar sonunda Antalya'da şimdiye kadar 80 kaçak yapı yıkıldı. Yıkan kaçakların Döşemealtı'nda 34, Muratpaşa'da 24, Kepez'de 10, Ke mer'de 5, Aksu'da 3, Akseki ve Alanya'da ise 2 olduğu belirtildi. Kaçak yapıların uydudan tespitleri sürerken ilerleyen günlerde yeni yıkımların yapılacağı açıklandı.

FIRSATÇININ ADRESİ KAŞ
İMAR barışını su istimal eden fırsatçıların adresi ise turizm cenneti Kaş oldu. İmar barışını kapsamayan süreç içerisinde ilçede kaçak yapılan lüks villa ve evler dikkat çekti. İlçede kaçak yapıların yoğun olduğu mahalleler Bayindir, Kalkan, Bezirgan ve İslamlar oldu. Belediye tarafından ilçede şimdiye kadar 201 kaçak yapı tespit edildi ve cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Kaçak yapıların 99'u için yıkım kararı verildi. 300 kaçak yapı ise belediyeye bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 milyar liralık barış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN