Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burdurlu kadınlar top üretiyor

Başkan Erdoğan’ın talimatıyla ’da açılan kursta kadınlar el dikimi futbol ve voleybol topu üretmeye başladı

Giriş Tarihi: 10.5.2019
Burdurlu kadınlar top üretiyor
BURDUR Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde (MAKÜ) düzenlenen kursa katılan kadınlar, unutulmuş bir mesleği yeniden canlandırarak el dikimi futbol ve voleybol topu üretiyor. Burdur'da yaşayan el dikimi top ustası Hüseyin Şentürk, Isparta ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a el dikimi 3 futbol topu hediye etti. Topları çok beğenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu mesleğin yaşatılması için talimat verdi.

40 KADIN DERS ALIYOR
Bunun üzerine, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile İŞKUR iş birliğinde düzenlenen kursa katılan 40 kadın kursiyer, el dikimi futbol ve voleybol topu yapmak için Hüseyin Şentürk'ten eğitim almaya başladı. Kısa sürede işi öğrenen kadın kursiyerler, 20 altıgen ve 12 beşgen suni deri parçalarını birbirine tahta tezgahlarda dikerek günlük 40 futbol ve voleybol topu üretiyor. Hüseyin Şentürk mesleği Balkan göçmeni dayısından 8 yaşında öğrendiğini ve 46 yıldır sürdürdüğünü anlattı. Şentürk, mesleğinin, 1990'lı yıllarda Çin ve Uzak Doğu'dan ülkeye getirilen ucuz toplar nedeniyle önemini yitirdiğini şimdi Başkan Erdoğan sayesinde yeniden canlandığını söyledi.

20 MİLYON DOLARLIK PAZAR
Burdur'u el dikimi top üretiminin merkezi yapmayı hedeflediklerini anlatan MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, "El dikimi top üretimi yaklaşık 20 milyon dolarlık bir sektör. Türkiye bu alanda dışa bağımlı, eskiden biz de üretiyormuşuz ama artık Çin'den ve Pakistan'dan topları ithal ediyoruz" dedi. Korkmaz, iki kurs daha açarak bu alanda 100'den fazla usta yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdurlu kadınlar top üretiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN