Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıradışı esnaf eylemi

’daki Aksu bölgesinde dilenci, başıboş köpek ve imitasyon baskını nedeniyle turistler otellere kapandı. İşsiz kalan esnaf da kepenk kapatarak sazlı sözlü eylem yaptı

Giriş Tarihi: 18.7.2019
Sıradışı esnaf eylemi
Antalya'nın önemli destinasyonları arasında yer alan Kemerağzı Mahallesi Kundu bölgesindeki 800'e yakın esnaf, turistlerin otellere kapanıp alış verişe çıkmadığı gerekçesiyle ilginç bir eyleme imza attı. Kepenklerini kapatan esnaf, 5 yıldızlı otellerin önünde toplanıp davul zurna eşliğinde göbek atıp halay çekti. Saat 13.00-15.00 arası kepenk kapatıp eylem yapan esnaf, turistlerin çevre kirliliği, dilenci ve başıboş köpeklerden dolayı dışarıya çıkmadığını ileri sürdü. Esnaf, marka avukatlarının polis eşliğinde yaptığı baskınlardan dolayı da turistlerin korkup kaçtığını iddia etti.

RAHATSIZ EDİYORLAR
EYLEMLE ilgili açıklama yapan Kemerağzı Mahallesi Kundu Esnafları Koruma Derneği Başkanı Metin Kanmaz, bölgedeki 800 esnafın sıkıntılı olduğunu söyledi. Kanmaz, Kundu'nun turizmde önemli bir destinasyon olduğuna dikkat çekerek, "Bir taraftan köpekler, bir taraftan dilenciler, diğer yandan da seyyar satıcılar turistleri rahatsız ediyor. Bölgedeki derelerin kirli olması ve pis koku yayması turisti otele kaçırıyor. Ayrıca marka avukatları baskınlar yapıyor. Yapmasınlar demiyoruz ama biz bu baskınlardan bıktık. Çünkü TOMA ve Çevik Kuvvet Polisi ile geliyorlar. Bu olumsuzluğu gören turistler korkuyor. Bu ürünleri satan esnaf arkadaşlar ülke ekonomisine milyonlarca döviz kazandırıyor. Lütfen yetkili büyüklerimizden bu konuya bir çözüm istiyoruz" dedi.

ŞENLİK HAVASINDA GEÇTİ
TURISTLERI otellerden dışarıya çıkarmak için var güçleriyle uğraştıklarını dile getiren Kanmaz, "Bölgemizi güzelleştirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Sıkıntıları dile getirmek için dükkanların tamamı kepenk kapatmış durumda. Otel sahipleri sayesinde ekmek yiyoruz. Bizim sayemizde de yüzlerce binlerce insan evini geçindiriyor. Bu bir eylem olduğu kadar şenlik. Turistlerin otelden çıkmamalarının en büyük nedenlerinden biride yabancı uyruklu tur operatörlerinin dışarıda can güvenliği olmadığını söylemeleridir. Biz de bu yalanlara karşı ne kadar medeni olduğumuzu anlatmak için böyle bir gösteri yaptık." diye konuştu. 25 yıllık esnaf Cumali Aslan ise kaliteli turistin gelmemesinden dolayı esnafların kira ödemekte zorlandığını kaydetti. Polisin güvenlik önlemi aldığı eylemde bazı turistlerin de halaya eşlik ettiği görüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıradışı esnaf eylemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN