Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yayladan son göç

’nin son konar-göçer ailesi, ilkbaharda yürüyerek çıktığı Seydikemer Akdağ eteklerindeki 2 bin 500 rakımlı Tezli Yaylası’ndan inmeye başladı

Giriş Tarihi: 3.12.2019
Yayladan son göç
Muğla'nın Seydikemer ilçesi Yörükleri, Anadolu'da binlerce yıllık 'Yörük Göçü' geleneğini günümüzde de sürdürüyor. Türkiye'nin son konar-göçer Yörüklerinden Demirci ailesi, ilkbaharda yürüyerek çıktığı Seydikemer'in Seki Mahallesi'ne bağlı, Akdağ eteklerindeki 2 bin 500 rakımlı Tezli Yaylası'ndan inmeye başladı. Eşyalarını develere ve eşeğe yükleyen aile, yaklaşık 200 küçükbaş hayvanla birlikte Seydikemer'in Karadere Mahallesi'ndeki evlerine ulaşmak için gece yola çıktılar.

YOLCULUK 3 GÜN SÜRDÜ
Nesilden nesle Yörüklük yapan ve konar-göçer Yörüklüğü sürdüren nadir ailelerden biri olan Demirci Ailesi 3 gün süren yaklaşık 180 kilometrelik yolculuğun ardından bugün evlerine ulaştı. Yaz aylarını yaylalarda geçirdikten sonra sahile göç zamanı geldiğini belirten Demirci (61) 3 kez konaklama yaptıkları 3 günlük yolculuğu tamamladıklarını söyledi.

MAYIS AYI YİNE GÖÇ VAR
Atalarından kalan Yörük kültürünü devam ettirdiğini anlatan Demirci, "Çocuklarım bugün benimle birlikte ancak benden sonra göç etmezler diye düşünüyorum. Kışı sahil kesiminde geçireceğiz. Nisan mayıs ayı gibi tekrar yaylaya göç var" dedi. Yörük göçünün son 5 kilometresine eşlik eden Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak ise bölgede bu kültürün son temsilcilerinin Demirci Ailesi olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yayladan son göç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN