Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da Çiftçilere 7 Bin 460 Adet Fidan Dağıtıldı

Giriş Tarihi: 11.3.2015 12:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Aksaray’da Çiftçilere 7 Bin 460 Adet Fidan Dağıtıldı
’da kapama meyve bahçelerinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar kapsamında 42 çiftçiye 3 dekarda oluşturulacak meyve bahçeleri için çeşitli türlerde 7 bin 460 adet meyve fidanı dağıtıldı.
Aksaray’ın Tarım Stratejik Planında da bu konuda önemli faaliyetlerin yapılmasının planlandığını ifade eden Vali Ataklı, Aksaray İl Özel İdaresinden ayrılan kaynakla çiftçilere fidan dağıtımı yaparak meyveciliği geliştirmeye gayret göstereceklerini belirtti. Kapama meyve bahçelerinin oluşturulmasının tarımsal çeşitliği arttırma ve geliştirme adına da önemli bir faaliyet olduğunu ifade eden Vali Ataklı, “Kapama meyve bahçelerinin oluşturulmasını teşvik ediyor destekliyoruz. Çiftçilerimiz buna rağbet ederlerse hem kendileri hem Aksaray ve ülke ekonomisi için önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi. Oluşturulacak meyve bahçesi alanlarının 3-5 dönümü aşarak 10 dönüm den fazla alanlarda bunun yapılmasını teşvik etmek istediklerini belirten Vali Ataklı, “Bunun ekonomik olabilmesi için belli büyüklükte olması lazım. İdeal olan ise 10 dönüm ve daha fazla olmasıdır. Başlangıç olarak 3 dönüm de olsa kapama meyve bahçesi olması önemli. Aksaray meyvecilik potansiyeli olan bir yer. Komşumuz Niğde meyvecilik konusunda ileri durumda, Niğde ile iklim ve toprak yapısı coğrafi yapısı bakımından farklı değiliz. Ortaköy, Ağaçören, Sarıyahşi ve Hasandağı bölgesi meyvecilik için uygun durumda” dedi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun da yaptığı konuşmasında, kapama meyve bahçesi oluşturacak 42 çiftçiye badem, elma, üzüm, ayva, kiraz ve ceviz fidanlarından oluşan toplam 7 bin 460 adet fidan dağıtılacağını 310 dekarlık bir bahçe alanının kapama bahçesi olarak kurulmuş olacağını bildirdi. Hak sahibi çiftçiler de memnuniyetlerini ifade ederken sağlanan destek nedeniyle teşekkür etti.
Konuşmaların ardından çiftçilere fidanları Vali Şeref Ataklı, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tüzün, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun tarafından dağıtıldı. Vali Şeref Ataklı çiftçilere dağıtılan fidanlara iyi bakmalarını isteyerek hayırlı olması dileğinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aksaray’da Çiftçilere 7 Bin 460 Adet Fidan Dağıtıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN