Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazgı: "Milli Şairimiz, Bizim Derin Hafızamızın Şiirleşmiş Abidesidir"

Giriş Tarihi: 11.3.2015 14:28 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Yazgı: Milli Şairimiz, Bizim Derin Hafızamızın Şiirleşmiş Abidesidir
Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, İstiklal Marşı’nın kabulünün 94’ncü yıldönümü ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı mesajında, “Kurtuluş Savaşı’nın en çetin dönemine rastlayan İstiklal Marşı’mız, Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılırken, bilinçaltına yer etmiş olan, kökenimize ait tarihi, edebi, dini, kültürel ve ona bağlı gizli unsurlardan beslenmiştir. Milli şairimiz, bizim derin hafızamızın şiirleşmiş abidesidir. İşte bu noktada milletlerin milli ve manevi kültürlerinin nesillere aktarılmasında hep manevi şahsiyetler tarihi roller almışlardır. Bu bağlamda geçmişi öğreten, tanıtan, anlatan ahlaki ve medeni vasıflarımızı unutturmayan abidevi şahsiyetlerden biridir Mehmet Akif Ersoy. O yüzyılın en büyük ahlak ve ülkü adamıdır. Akif öyle bir insandı ki soğuktan korunmak için paltosu yoktu ama “Vatanım için yazdığım şiirden ödül almam” diye İstiklal Marşı için kendisine verilecek olan ödülü reddetti” dedi.
Başkan Yazgı, “Bizi biz yapan Mehmet Akif gibi değerleri en iyi şekilde tanıtarak onların rol model olmasının arzu ve gayretindeyiz. Merhum Ersoy’un ‘Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmak zorunda bırakmasın!’ duasını bizler de paylaşırken; milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve tüm milli mücadele kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yad ediyorum” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazgı: "Milli Şairimiz, Bizim Derin Hafızamızın Şiirleşmiş Abidesidir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN