Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık Öğrencileri Sıkı Eğitimden Geçiyor

Giriş Tarihi: 23.3.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 14:53
Sağlık Öğrencileri Sıkı Eğitimden Geçiyor
’da Hüseyin Cahit Korkmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, "Acil Kurtarma Teknikleri" dersi kapsamında aldıkları uygulamalı eğimle geleceğe hazırlanıyorlar.
Hüseyin Cahit Korkmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrenim gören 30 acil tıp teknisyeni öğrencisi, "Acil Kurtarma Teknikleri" kapsamında uygulamalı eğitim alıyorlar. Haftada 3 saat eğitim alan öğrenciler, yapacakları en küçük hatanın sonucunun bile ağır sonuçlar doğuracağı bilincinde çalışıyor. Uygulamalı eğitimlerde, bireylerin bedenen veya ruhen kazaya uğraması ile hastalanması durumunda, bilgi ve becerilerle ilk yardım ve acil kurtarma hizmeti uygulayarak hayat kurtarıyorlar. Diğer birçok meslek gruplarında, yapılan hatayı telafi etme fırsatı varken, işleri hayat kurtarmak olan acil tıp teknisyenlerinin böyle bir şansları yok. Sağlık lisesinden 4 yıl boyunca eğitim alan öğrenciler, titiz eğitimden geçiyor.
Öğrencilerden Sümeyye Bilgiç, kendilerinin "Acil Kurtarma Teknikleri" dersi kapsamında aldıkları uygulamalı eğitimle, hayat kurtarmaya çalıştıklarını söyledi. Böyle bir meslek grubunda yer almaktan dolayı mutluluk duyduklarını aktaran Bilgiç, "Haftada 3 gün uygulamalı eğitim alıyoruz. Dersler kapsamında, trafik kazasının olduğunu düşünerekten ciddiyetle yaralıya müdahale ediyoruz. İnsanların hayatını kurtarmak ve yardımcı olmak güzel bir duygu. Buradan mezun olduktan sonra da aynı ciddiyetle çalışmalarımıza devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
Bilgiç, başka meslek gruplarında hataya yer olduğunu ancak kendi mesleklerinde hatanın bulunmadığını belirterek, "Elektronik bir eşya alırsın, bozuk çıkarsa bunu yenisiyle değiştirebilirsin ama bizim mesleğimizde böyle bir şansımız yok. Bizlerde bunun bilincinde eğitim görüyoruz" dedi.
Kendi mesleklerinin insan hayatıyla ilgili olduğunu belirten öğrencilerden Ayşegül Can ise, insan hayatını kurtarmak için bu eğitimleri en iyi şekilde uygulamalı aldıklarını, yapacakları ufak bir hatanın ise insan canına mal olacağı bilincinde davrandıklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık Öğrencileri Sıkı Eğitimden Geçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN