Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da Tarım Ve Hayvancılığı Sel Vurdu

Giriş Tarihi: 2.6.2015 18:08 Güncelleme Tarihi: 2.6.2015 22:36
’da akşam saatlerinde aniden bastıran şiddetli yağış, kent merkezinde olduğu gibi köy ve kasabalarda da hayatı felç etti. Köy ve kasabalarda tarım ve hayvancılığı adeta sel vururken, yüzlerce ekili araziyi su basarken, onlarca küçük ve büyük baş hayvan telef oldu.
Şiddetli yağış yoldaki asfaltı bile yerinden kaldırdı. Yollar yıkıldı, ev ve ahırlar tamamen kullanılamaz hale geldi. Ekili tarlalar sular içinde kalırken, onlarca ekili ürün telef oldu. Özellikle merkeze bağlı Yuva, Karaören ve Karataş köyleri ve bölgesinde etkili olan yağış, bölgede hiçbir tarım arazisi bırakmadı. Felaketin ardından Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, Koyun Keçi Birliği Başkanı Mahmut Aktürk araziye inerek yerinde incelemelerde bulundu. Tarım müdürlüğü ekipleri ve diğer tarım teşkilatı yetkilileri tarım ve hayvancılıktaki hasarı belirlemek için geniş çaplı çalışmalar yapıyor.
Konuyla ilgili bilgi veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, tarım arazilerinin ve hayvanların telef olduğunu belirterek, “İlimizde bugün şiddetli yağış nedeniyle Yuva Kasabamızda meydana gelen sel dolayısı ile şu anda yollar bozulmuş, hayvanlar telef olmuş. Biz il müdürlüğü olarak tespit çalışması yapıyoruz. Hububat alanları da selden dolayı zarar görmüş. Buralarla ilgilide zarar tespit çalışması yapacağız” dedi.
Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk ise “Bugün bir sel olayı ile karşı karşıya kaldık. Üreticilerimize geçmiş olsun diyorum. Yuva, Karaören ve Karataş köylerimizin hem ekili alanlarında, hem de hayvanlarında zayiat oluştu. İl Özel İdaresi ekiplerimiz şu anda burada çalışmalarını yapıyor. Tarım il müdürlüğü ekiplerimiz zarar tespit çalışması yapıyor. Bizde ziraat odamız ile birlikte vatandaşlarımızı dinliyoruz. İnşallah devlet ve sivil toplum örgütlerimiz el ele vererek vatandaşlarımızın zararını karşılamaya çalışacağız. Ama ortaya çıkan şu ki, tarım sigortalarının ne kadar önemli olduğu bir kez daha göründü” diye konuştu.
Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak ise, tarım arazilerinin çoğunun sular altında kaldığını ve ekili ürünlerin telef olduğunu belirterek, “Akşam saatlerinde yağan sağanak yağış üzerine tarla tapanları sel bastı. Çok sayıda tarlamızda zarar var. İnşallah bununla ilgili il tarım müdürlüğü çalışıyor” ifadelerini kullandı.
Tarım arazileri ve hayvanları telef olan çiftçiler ise “Sel bizi vurdu gitti. Hayvanlarımız telef oldu. Evimiz kullanılamaz hale geldi. Ekili tarım arazilerimiz sular altında kaldı” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aksaray’da Tarım Ve Hayvancılığı Sel Vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN