Puglia hakkında bilmeniz gereken 15 şey

Bu yazın trendy destinasyonları arasında ilk sırada yer alıyor Puglia bölgesi. Çizme şeklindeki İtalya haritasındaki yeri tam da topuk kısmı. Eğer Ferzan Özpetek filmlerini seviyorsanız bu bölgeye bayılacaksınız

Giriş Tarihi: 4.5.2015 18:11
Puglia hakkında bilmeniz gereken 15 şey

1- Türkiyeli turistlerin seyahat etmek istedikleri ülkeler arasında İtalya her zaman ilk beşte yer alır. Roma'ya, Venedik'e, Milano'ya bayılırız. Ama bu şehirler popüler turist rotaları arasında yer aldıkları için her zaman çok kalabalıktır. Oysa Puglia bölgesi ideal bir yaz destinasyonu olmasının yanında henüz yeni yeni keşfedildiği için kalabalık da değil. Bölge halkı turist yoğunluğundan bunalmamış. Bu yüzden güler yüzlü ve misafirperver.

2- THY'nın Roma, Venedik, Milano, Torino, Napoli, Bologna, Cenova, Katanya ve Pisa'nın ardından İtalya'daki 10. uçuş noktası olarak Puglia'daki şehirlerden Bari'yi seçmesi bölgeye seyahati de kolaylaştırdı. İlk sefer 28 Nisan'daydı. Seferler, salı, çarşamba, cuma ve pazar günleri olmak üzere haftada dört gün karşılıklı olarak gerçekleştirilecek.

3- Bölge, turkuvaz rengi denizi, 500 kilometrelik sahil şeridi, küçük kasabaları ve bembeyaz evleriyle ünlü.

4- Puglia, mutfağıyla da İtalya'nın favori bölgesi. Özellikle vejetaryenler için ideal. Tarih boyunca zaman zaman yoksullukla karşı karşıya kalan bölge halkı et bulamadığı için sebze kullanımında yaratıcılığını geliştirmiş. Sebze ve meyveler mevsiminde sunuluyor, tazeliği ve lezzeti ile dikkat çekiyor. Birkaç masa ötede soyulan mandalinanın hoş kokusu masanıza kadar ulaşıyor. Bölge deniz ve süt ürünlerinde de iddialı.

5- Adı 'küçük kulaklar' anlamına gelen orecchiette yani el yapımı makarnası çok meşhur. Her öğünde mutlaka masada yerini alıyor, domates ve fesleğen ağırlıklı olmak üzere çeşitli soslar eşliğinde sunuluyor. Bari'de sokaklara kurdukları masalara oturup, bu makarnayı yapıp satan İtalyan kadınlarına rastlayabilirsiniz.

6- Ülkedeki zeytinyağının yüzde 60'ı bu bölgede üretiliyor. İtalya'nın nüfusu 60 milyon, bölgedeki zeytin ağacı sayısı da aynı. Yani her İtalyan'a bir ağaç düşüyor. Gezerken 2 bin yıllık zeytin ağacına rastlıyorsunuz. Hasat, zeytin henüz yeşilken yani erken yapıldığı için zeytinyağı bizimkilerden farklı, antioksidan özelliği çok yüksek.

7- Bölge yeşil enerjide ülke çapında başı çekiyor. Rüzgar ve güneş enerjisi panellerine çok sık rastlıyorsunuz.

8- Puglia'nın Akdeniz'deki stratejik pozisyonu tarihi boyunca birçok kez istila edilmesine yol açmış. Bu yüzden şehirleri gezerken Yunanlar, Romalılar, Bizanslılar, Türkler ve İspanyollardan kalma izlere rastlıyorsunuz. Kiliseler, Orta Çağ kaleleri, barok katedraller ve 17. yüzyıldan kalma yeraltı zeytin değirmenleri karşınıza çıkıyor. Özellikle zeytin değirmenleri çok ilginç. Ostuni şehrindeki Caffe Cavour, zamanında eşeklerin zeytinyağı üretiminde çalıştırıldıkları mağaralardan biri. Bölgenin en eski mağarası. En az bin yıllık. Şimdilerde kafe olarak hizmet veriyor.

9- Bari'ye yarım saat uzaklıktaki Polignano, etkileyici bir sahil kasabası. İki katlı bembeyaz evlerle çevrili dar sokaklarında ilerlerken birdenbire kendinizi uçurumun kenarında buluyorsunuz. Karşınızdaki elbette muhteşem bir deniz manzarası. Dev dalgaların kıyıya, üzerinde evlerin yükseldiği kayalara vuruşunu izlerken kulağınıza bir sokak müzisyeninin söylediği İtalyanca şarkılar geliyor. Olduğunuz yerden ayrılmak istemiyorsunuz. Kasabada bir de gelenlerin duvarlara, evlerin kapılarına kısacık şiirler yazdığı şairler sokağı bulunuyor. Bir cümle dikkatimi çekiyor. İtalyanca "Denizden daha destansı bir şey yoktur" yazıyor.

10- Bari şehri yakınındaki Alberobello, 1995 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmış. Kasaba trulli adı verilen evleriyle ünlü. Evlerin en büyük özelliği koni şeklindeki çatıları. Bölgeden çıkan taşlarla yapılan evlerin çatılarının bu şekilde olmasının sebebi, vakti zamanında Napoli kralına vergi vermemek içinmiş. Napoli Kralı, yeni her binadan ağır vergiler alıyormuş. Ama bu trulliler yapılırken harç kullanılmadığı için, vergi denetçileri gelmeden halk çatıları yıkıyor ve "Bunlar ev değil, hayvan barınağı" diyorlarmış. Sonradan bu mimari geleneksel hale gelmiş. Kasabaya gittiğinizde örnek evlerin içlerini de gezme imkanı buluyorsunuz.

11- Puglia bölgesinde en keyifli konaklama seçeneklerinden biri 'masseria' adı verilen çiftlik evleri. Agro turizm faaliyeti kapsamındaki bu evlerde doğanın içinde huzurlu vakit geçirebiliyor, yüzde 70'i (zorunlu) çiftlikte üretilen ürünlerle, çiftlik sahibi tarafından yapılan yemekleri tatma imkanı buluyorsunuz. Tahmin edebileceğiniz gibi ekmekten peynire her şey çok lezzetli. Trani'de Masseria Barbera'da yerel yemeklerin tadına bakma, Ostuni yakınlarında ise yine tipik bir masseria olan Torre Coccaro'da huzurlu bir gece geçirme fırsatınız olursa kesinlikle değerlendirin.

12- Puglia'da özel günlerin simgesi confetti adını verdikleri badem şekeri. Mucci Giovanni 1894 yılından beri aynı yerde badem şekeri üretip satıyor. Dükkana girdiğinizde rengarenk badem şekerleri arasında kayboluyorsunuz. Beyaz olanlar düğün, pembeler kız çocuğu, maviler ise erkek çocuğu için alınıyor. Üniversiteden mezun olanlar ise yeşil renkli olanları tercih ediyor. Başka şubesi bulunmayan dükkanın alt katında geçmişten günümüze badem şekeri yapımında kullanılan aletler sergileniyor.

13- Trani bölgenin en zengin şehri. 1950'lerin film setlerini anımsatıyor. Gallo Restoran'da kendinize balık ziyafeti çekip, limanda kısa bir yürüyüşün ardından Hotel Mare Resort'ta konaklayabilirsiniz. Otelin odaları rüzgar isimlerinden oluşuyor. Meltem, Bora, Alize gibi...

14- Bari'nin kuzeyinde yer alan Barletta, 100 bin kişilik nüfusa sahip bir şehir. Şehirde gezilecek yerler arasında yerel ressam Giuseppe De Nittis'in daimi sergisi sayılabilir. Empresyonist ressamın kullandığı temalar arasında sis, duman, bulut, doğal yaşam ve şehir hayatı öne çıkıyor.

15- Aziz Nicholas yani Noel Baba'nın kemiklerinin bulunduğu St. Nicholas Kilisesi, Bari'nin en turistik noktası. 4. yüzyılda Demre'de yaşadığına inanılan Aziz Nicholas'ın kemikleri, öldükten yüzyıllar sonra İtalyan korsanlar tarafından kaçırılıp buraya getirilmiş.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Puglia hakkında bilmeniz gereken 15 şey
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz