'Beyin yiyen' kabile parkinsona umut oldu

İngiltere'deki Londra Kolej Üniversitesi'nden bilim insanlarının yaptığı araştırma, 'de yaşayan ve ölen akrabalarının beyinlerini yeme âdetleri bulunan nin, beyni harap eden CDJ hastalığına karşı dirençli olduğunu ortaya koydu.

Giriş Tarihi: 12.6.2015 10:27 Güncelleme Tarihi: 12.6.2015 10:54
'Beyin yiyen' kabile parkinsona umut oldu
1950'li yıllara kadar ritüelini sürdüren kabile üyelerinin genlerini inceleyen uzmanlar, bu kişilerin genetik bir mutasyon geçirerek CDJ hastalığının birkaç çeşidine karşı dirençli hâle geldiğini ileri sürüyor. Bu tespitten yola çıkan araştırmacılar, kabile üyelerini inceleyerek, yine beynin zarar görmesine neden olan na çare bulmaya çalışıyor. CDJ, deli dana ve parkinson gibi kritik sinir sistemi hastalıklarına prion isimli toksin üreten izole bir protein neden oluyor.

PARKİNSONUN KAYNAĞI BULUNDU

Parkinson hastalığına neden olduğu düşünülen alfasinüklein adlı proteinin, hastalığın gelişmesinde kesin bir rolü olduğu kanıtlandı. Fransa'daki Paris Saclay Nöroloji Enstitüsü'nde görev yapan Fransız ve Belçikalı araştırmacılar beyinde lifler hâlinde biriken bu proteinin hastalığa neden olduğunu tespit etti. Sonuçları Nature isimli bilimsel dergide yayımlanan ve 15 sene süren araştırmanın bulguları bilim dünyasında büyük yankı uyandırdı. Yeni bulgular ışığında proteinin beyinde toplanmasını engelleyecek bir antikor üzerine çalışılacağı belirtildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
'Beyin yiyen' kabile parkinsona umut oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz