üzerinden 'ye karşı sinsi plan

’yi dün kana bulayan saldırıyı düzenleyen ’ın ’den geçiş yaptığı iddiası görüntülerle yalanlanmasına karşın, ’nin Türkiye ve dünyadaki uzantıları iftira ve provokasyondan vazgeçmedi.

Giriş Tarihi: 26.6.2015 10:32 Güncelleme Tarihi: 26.6.2015 11:01
Kobani üzerinden Türkiye'ye karşı sinsi plan

'ın militanları dün sabah 'ye saldırı başlattı. Saldırı, Kobani kentinin Mürşitpınar Sınır Kapısı'na yakın bir bölgesinde, bombalı bir araç tarafından gerçekleştirilince, karşıtı çevreler de, "Militanlar Türkiye'den sızdı" yalanını dünyaya duyurmaya başladı. Türkiye karşıtı yerel ve uluslar arası güç odaklarının, dayanaksız bu iddiaları ise güvenlik kameralarının görüntüleri ile yalanlandı.

, çatışma istiyor

Kaynaklar, PYD'nin, Türkiye karşıtı bu yöndeki aktivitelerinin ardında, PKK bağlantısının yanı sıra, "Suriye'deki varlığını, ABD önderliğindeki koalisyon gücüne dayandırmasına" bağlıyor. Suriye'deki Kürt Ulusal Konseyi tarafından desteklenmeyen PYD, çatışmaların sona ermesi durumunda, ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin bölgeden çekilmesinden endişe duyuyor. PYD, ABD yönetimi tarafından resmen desteklendiği gibi sahada da, Arap ve Türkmenlere karşı giriştiği demografik operasyonda, lojistik ve stratejik anlamda ABD'nin varlığına ihtiyaç duyuyor.

İddialar üzerine İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin Türkçe servisi de bir haber hazırladı. BBC, Esad yanlısı Hakki Kobani isimli bir çete liderinin DEAŞ'ın Türkiye sınır kapısından Kobani'ye girip saldırdığı iddiasını manşetten verdi.

Sosyal medya saldırısı

Haber, sosyal medyada Türkiye'ye saldıranların da başlıca referans kaynağı oldu. Bu açıklamaların ardından, PYD, YPG, HDP'nin yanısıra hükümet karşıtı diğer çevrelerin de desteği ile Twitter sosyal paylaşım sitesinde, "TeröristTürkiye" hashtag'i, dünya top tweet listesinde 2. sıraya oturdu. Twitter'da Türkiye için 'terörist' saldırısı başladı. #TeröristTürkiye hashtag'ine sadece Türkçe değil, dünyanın çeşitli dillerinden de iddialar yer aldı. Militanların Türkiye'den sızdığı iddia edilmesine karşın, Şanlıurfa Valiliği'nin dünya kamuoyu ile paylaştığı görüntülerde, saldırganların, Suriye'nin Cerablus kasabasından geldikleri açık bir şekilde gözler önüne serildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç de, DEAŞ terör örgütü mensuplarının Türkiye üzerinden Kobani'ye geçtikleri iddiasının tamamen yalan olduğunu söyledi.

Kurtulmuş: Kara propaganda

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kobani'deki saldırıyla ilgili "DEAŞ militanlarının Türkiye sınırından geçtiği iddiası tamamen yalandır ve bir kara propagandanın parçasıdır. Türkiye ilk andan itibaren Kobani'den gelen yaralılar ve insani yardıma ihtiyaç duyan sığınmacılar için alarm durumuna geçmiştir. Urfa Valiliğimiz ve AFAD ekiplerimiz yaralılar ve insani yardım için her türlü tedbiri almış durumdadır. Kobani'deki çatışmalardan Türkiye'ye 100'den fazla yaralı, 4 ölü hastanelerimize ulaşmıştır. Yaralıların tedavisi sürmektedir" açıklamasında bulundu.

HDP'den yeni provokasyon

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Kobani'deki saldırıdan "Her dönem bu sınır kapılarını rahatça kullanan DEAŞ çetelerinin bugün bu saldırı gerçekleştirilirken bu sınır kapısını kullanmamış olması bir kere mantıklı değil. Biz bu saldırının gerçekleştirildiği bu süreç içerisinde de kullanıldığını düşünüyoruz" sözleri ile Türkiye'yi suçladı. Kobani'ye yapılan ilk saldırıda da HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın tazyikiyle başlayan eylemler nedeniyle 50'ye yakın vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

PYD liderini YPG yalanladı

PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin lideri Salih Müslim, dünkü Kobani saldırısına ilişkin 'DEAŞ militanlarının Türkiye'den Kobani'ye geçtiği' iddiasında bulundu. DEAŞ militanlarının Türkiye'den girdiği iddialarına görüntülü yalanlama geldikten sonra PYD'nin askeri kanadı YPG'den PYD lideri Müslim'i yalanlayan bir açıklama geldi. YPG Sözcüsü Redur Halil, saldırganların Türkiye'den girdiğine dair bir suçlamaları olmadığı, DAEŞ militanlarının ilçeye batı ve güneyden sızdıklarını ifade etti. İtalya'da bulunan Müslim Kobani'deki çatışma sürecinde koridor açarak Iraklı peşmergelerin geçişini sağlayan Türkiye'nin ise yardımını inkar etti. 4 ay süren çatışmaların ardından PYD'nin eline geçen Kobani mücadelesi sırasında Türkiye'nin desteğini görmezden gelen Müslim, "Hayır efendim, Türkiye'nin herhangi bir desteği olmadı maalesef. Hatta insani olarak bazı yardımların geciktirilmesi, bir sürü şeylerin takılması... Bunu da hiç yakıştırmıyoruz oradaki yetkililere. Aksatmalar oldu. İnsani yardımlar bile aksıyor nedense. Belki bürokrasi diyorlar ama biz pek öyle yalnız bürokrasi olmadığını düşünüyoruz. Kuşkularımız var" dedi.

Star

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kobani üzerinden Türkiye'ye karşı sinsi plan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz