İsmet Yılmaz meclis başkanlığı için yarışacak

AK Parti ne Milli Savunma Bakanı Yılmaz ile girecek. Davutoğlu adaylar için "Koalisyon pazarlıklarının parçası gibi telakki edilmesini doğru bulmam" dedi

Giriş Tarihi: 27.6.2015 09:41
İsmet Yılmaz meclis başkanlığı için yarışacak

CHP, MHP ve HDP'nin ardından AK Parti de merakla beklenen TBMM Başkan adayını açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın isminin ön plana çıktığı istişareler sonucunda, Başbakan adaylarının İsmet Yılmaz olduğunu söyledi. AK Parti MYK toplantısının ardından parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Davutoğlu, özetle şunları söyledi:

İSMET YILMAZ'I KARARLAŞTIRDIK:
350'ye yakın arkadaş fikir beyan etti. Dün gece yarısı itibarıyla bir arkadaşımızın ismi ön plana çıktı. Ben de o arkadaşımızla ilgili kanaati de bugün MYK'ya aktardım. MYK'da yaptığımız istiare neticesinde TBMM Başkan adaylığı için AK Parti olarak Sayın Milli Savunma Bakanımız İsmet Yılmaz'ı önermeyi kararlaştırdık.

KOALİSYONUN PARÇASI DEĞİL:
(Koalisyon işareti mi?) Sayın Baykal çok tecrübeli bir siyasetçidir. Geçici Meclis Başkanımız olarak da hepimizin kendisine saygıyla yaklaşmamız gerekir. Sayın Baykal CHP'nin adayıdır, partimizin adayı Sayın İsmet Yılmaz'dır. Koalisyon görüşmeleri başlamadan sanki Meclis Başkanlığı konusu koalisyon görüşmelerindeki pazarlıkların parçası gibi telakki edilmesini kesinlikle doğru bulmam. Meclis Başkanlığı konusu, koalisyon görüşmelerinin parçası değil.

İFADELERİ OLUMLU:
Sayın Kılıçdaroğlu'nun bugün basına yansıyan ifadelerini son derece olumlu bulduğumu da ifade ediyorum. Her türlü görüşe açık olduğunu, rövanşizme itibar etmeyeceğini vurgulaması önemlidir. Yine ümit ederim ki Sayın Bahçeli de MHP'de benzer yaklaşımla, HDP içinde de değerlendirmeler benzer bir yaklaşımla ele alınır ve Türkiye'de olumlu bir atmosfer söz konusu olur. Şu anda ülkenin uzlaşı içinde yönetecek bir hükümet yapısına ihtiyaç var. Kim bizimle görüşmek isterse kapımız açıktır. Milli iradeyle seçilmiş herkes bu anlamda milli iradenin temsilcisidir.

ŞU AN 3 DÖNEM KURALI GÜNDEMİ- MİZDE YOK:
3 dönem kuralı kuruluşundan beri uygulanan kuraldır ama bu kural kapsamına girmiş arkadaşlarımızın siyasi aşkını, dava ahlakını hiç etkilemediğini de son seçimler gösterdi. Bizde hiçbir şey mevki makam meselesi değil. Hepimiz ortak bir gaye için çalışıyoruz. Şu anda koalisyon kurulması gündemde olduğu için bu tartışmalar gündemimizde yok ama eğer seçim tarihinde bir değişiklik olursa ilgili kurullarımızda ele alınır.

YENİDEN YAPILANDIRMA GÜNDEMİMİZDEYDİ:
Bakanlıklar konusu, seçim neticeleri böyle olmamış ve koalisyon ihtiyacı olmamış olsaydı da bizim 13 yıllık tecrübeye dayalı olarak bakanlıkların yeniden yapılandırılması konusunda bazı ön görüşmelerimiz var. Bakanlıkların icap ederse yeniden yapılandırılması konusunu arkadaşlarımızla Bakanlar Kurulu'nda değerlendirmiştik. İhtiyaç hasıl olursa bu düşünülür ama bu kesinlikle koalisyon kaygılarının bir parçası değildir. Koalisyon nedeniyle Bakanlık sayısında bir artış düşünülmez. İhtiyaç hasılı konular varsa da bunları değerlendiriz ve Bakanlıkların yeniden yapılandırılması konusunda istişare yapma söz konusu olduğunda da ele alırız.

NABİ BEY'İN SÖYLEDİKLERİ AĞIR BASTI:
(Nabi Avcı'nın affını istemesi gibi bir şey söz konusu oldu mu?) Hayır. Her iki arkadaşımız da diğer arkadaşımızın daha faydalı olacağı kanaatini yürekten söylediler. Nabi Bey'in İsmet Bey'le ilgili söylediği kanaatler ağır bastı.

PARTİLERİN KAPISI 2 KEZ ÇALINACAK:
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine hükümeti kurma görevi vermesi ile birlikte görüşmelere başlayacağını belirten Davutoğlu, iki turlu bir görüşme takvimi planladığını söyledi. Davutoğlu, "Önce 1. tur görüşmeleri yapacağım. Muhalefet partilerinin hepsine gidip dinleyeceğiz. Yetkili organlarda değerlendirip 2. bir tur daha yapabilirim" dedi. Akşam saatlerinde İstanbul'a geçen Davutoğlu, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde bazı akademisyen ve yazarlarla iftar yemeğinde bir araya geldi.

'550 VEKİLİN OYUNA TALİBİM'
AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Sivas milletvekili İsmet Yılmaz, dün önce adaylık başvurunu yaptı, ardından da vakit kaybetmeden destek turlarına çıktı. Meclis Başkanlığı'na dilekçesini veren Yılmaz, "Seçim sonrası uzlaşmacı bir tablo çıktı. Ben de 550 milletvekilinin desteğini bekliyorum. İlk turda seçileceğimi umuyorum. 77 milyonu ve milletvekillerini kucaklayan bir Meclis Başkanı olacağım" dedi. Yılmaz ilk olarak Çankaya Köşkü'nde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Ardından CHP Genel Merkezi'nde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay ve Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ile CHP Genel Merkezi'ne gelen Yılmaz, burada yaklaşık yarım saat kaldı. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Yılmaz, "Bir Türkiye var. Hepimiz aynı geminin içerisindeyiz. Bu gemi ne kadar sağ salim hedefine ulaşırsa 77 milyon da bundan fayda görecektir. Dolayısıyla, ben bütün adaylara başarılar diliyorum" dedi. Yılmaz bugün de MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşecek.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İsmet Yılmaz meclis başkanlığı için yarışacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz