Başbağlar 22 yıldır yanıyor

Erzincan’ın Kemaliye ilçesi Başbağlar köyünde 33 vatandaşın öldürülüp köyün ateşe verilmesinin üzerinden tam 22 yıl geçti, ancak katiller halen bulunamadı.

Giriş Tarihi: 5.7.2015 10:47
Başbağlar 22 yıldır yanıyor

2 Temmuz 1993 tarihinde, Sivas Madımak Oteli'nde çıkan olaylarda 37 kişinin hayatını kaybetmesinden 3 gün sonra Erzincan'ın Kemaliye ilçesi Başbağlar Köyü'nde, akşam ezanıyla birlikte camiye giden 29 kişi köyün meydanına kurşuna dizildi, 4 kişi de ateşe verilerek yakılan evlerde katledildi.

Karanlıkta kan kustular

Akşam karanlığında köye çöken caniler katliamdan sonra 214 ev, cami ve okulu ateşe verdi. İçindekilerle birlikte ateşe verilen evlerde 1'i kadın 4 kişi yandı, toplam de 33 masum insan barbarca katledildi. Başbağlar'da yapılan katliamın üzerinden tam 22 yıl geçmesine rağmen failler halen meçhul... Takvimler 5 Temmuz 1993'ü gösteriyordu. Akşam karanlığında köye gelen yüz civarında silahlı terörist, önce köyün giriş ve çıkışlarını kapattı ardından telefon hatlarını susturdu.

Köydeki yangın 4 gün sürdü

Köyün dünya ile bağlantısını kesen caniler, her şeyden habersiz ve savunmasız köylüleri meydanda toplayarak; çocuk, kadın, yaşlı demeden insanları kurşuna dizdi, evleri de ateşe verdi. Katliamı gerçekleştiren teröristler, bu vahşetin, "Sivas olaylarına misilleme" olduğuna dair bildiri bıraktıktan sonra köyden ayrıldı. Dünya ile irtibatı koparılan Başbağların imdadına kimse koşamadı. Köydeki yangın 4 gün boyunca devam etti. Katliamdan ancak 14 saat sonra devlet yetkilileri köye ulaşabildi. Katledilen vatandaşlar apar topar defnedildi. Yakılan evlerde ise her hangi bir inceleme yapılmadan köyün tamamı dozerlerle yerle bir edilerek adeta katliamın izlerin silindi. Katliamın yapıldığı köy meydanında ise bulunan 585 boş mermi kovanı ile ilgili her hangi bir inceleme dahi yapılmadı.

Dosya sanıksız kapandı!

Katliamdan sonra başlatılan soruşturma kapsamında 16 kişi gözaltına alındı. Sanıklar suçlarını itiraf ettiler. İki kişide itirafçı oldu ve diğer şüphelilerin isimlerini verdi. 10 kişinin tutuklu yargılandığı dava da daha sonra tüm şüpheliler serbest bırakıldı. İtirazlar üzerine tekrar bazı şüpheliler hakkında yakamla kararı çıkarıldı ancak tüm şüpheliler sırra kadem bastı. Soruşturmada yer alan iki itirafçıdan biri Diyarbakır Cezaevi'nde yatıyordu ve ancak bir yıl sonra mahkemeye getirilebildi. Diğer itirafçı sanık ise hiçbir zaman mahkemeye getirilmedi. Mahkeme itirafçıların verdiği isimler ve bilgiler hakkında her hangi bir araştırma yapma gereği bile duymadı. 1998 yılında ise dosya tamamen kapatıldı. Bugün 5 Temmuz 2105. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük vahşetlerinden biri olan Başbağlar katliamının üzerinden tam 22 yıl geçti. 33 masum insanı katledenler bulunup yargılanamadığı için Başbağlar hâla yanıyor.Katilleri kim, neden yargılatmadı?

Gazeteci Yavuz Bülent Bakiler, 7 Temmuz 2012 tarihli Türkiye Gazetesi'ndeki yazısında Başbağlar katliamıyla ilgili şu çarpıcı anekdotu aktardı; "O tarihte Erzincan Valisi olan merhum Recep Yazıcıoğlu ile konuştum. O vahşetin katillerini sordum. Bana dedi ki: "Ben Başbağlar katliamının bütün faillerini buldum. Adamlar suçlarını da itiraf ettiler fakat o tarihte bu dâvâya bakan savcı solcu idi. 'Ben bu valinin yakalattığı kimseleri tutuklamam' diyerek katilleri serbest bıraktı. Adamlar da kaçıp yurt dışına gittiler." Başbağlar'da 22 yıldır cevap bulunamayan sorular :

1- Başbağlar'da katilleri gerçekte kim, neden yargılatmadı?

2- Başbağlar Sivas'ın intikamı mı, yoksa aynı eller tarafından tezgahlanan oyunun parçası mıydı?

3- Katliama güvenlik güçleri neden zamanında müdahale etmedi?

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbağlar 22 yıldır yanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz