Olası bir de... karışacak

Koalisyon pazarlıkları başlamadan olasılığının gündeme gelmesi ’de kırmızı alarm verilmesine neden oldu.

Giriş Tarihi: 7.7.2015 09:11 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 09:53
Olası bir erken seçimde... CHP karışacak

Bu hafta içinde başlaması beklenen koalisyon görüşmelerinden 45 günde sonuç alınamaz ve bir hükümet kurulamazsa kaçınılmaz olacak.

Olası bir erken seçim, parti tüzüğüne göre milletvekili adaylarının yüzde 85'ini önseçimle belirlemek zorunda olan 'yi zor durumda bırakacak. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, önseçim sonucunda listelere girerek seçilmeyi başaran milletvekillerinin olası bir erken seçimde listelerde korunmasını istedi. Bunun üzerine partide formül arayışı başladı.

KURULTAYSIZ SEÇENEK

Partide yapılan ilk değerlendirmede, erken seçimin, "tekrar seçim" niteliği nedeniyle, listelerin 29 Mart'taki önseçim sonuçları kapsamında hazırlanabileceği görüşü ağırlık kazandı. Bunun için kurultaya veya tüzük değişikliğine gerek olmadığı vurgulandı. Tüzükte önseçim şartı bulunmasına rağmen zaman konusunda herhangi bir koşul yer almadığına dikkat çeken parti yöneticileri, "Böylece listeler hazır olacağı için teşkilatlar hedefe kilitlenir. 29 Mart'taki adayları da bu teşkilat seçtiği için yeni kırgınlık küskünlükler olmaz" görüşünde birleşti.

YSK'NIN GÖRÜŞÜ ALINACAK

Parti yönetimi konuyu YSK'ya da aktaracak. YSK'nın da onay vermesi durumunda önseçimle listelere giren ve seçilmeyi başaran milletvekilleri yeniden aday gösterilecek.

YSK'dan olumsuz yanıt alınması durumunda ise parti yönetiminin, önseçimle listelere giren mevcut milletvekillerinin yeniden aday gösterilmesi için iki veya üç maddelik değişiklik talebiyle tüzük kurultayı toplayabileceği belirtiliyor.

Haberturk

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Olası bir erken seçimde... CHP karışacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz