Demirtaş kardeşlerin Öcalan'ı bitirme planları

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın, PKK’da ‘Şiyar’ kod adlı ağabeyi , Öcalan’ın örgüt üzerindeki planını kırmak için yeni bir stratejiyi devreye soktu.

Giriş Tarihi: 10.7.2015 10:03 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 10:10
Demirtaş kardeşlerin Öcalan'ı bitirme planları

İmralı, Kandil ve HDP hattında yeni gelişmeler yaşanıyor. Kandil'in her fırsatta dile getirdiği 'Öcalan mahkûm, sağlıklı karar veremez' vurgusunun altında Öcalan'ı bertaraf etme gayretinin yattığı ortaya çıktı. İstihbarat raporlarına yansıyan bilgilere göre, HDP Eş Genel Başkanı 'ın PKK'nın içindeki ağabeyi 'Şiyar' kod adlı 'ın başını çektiği bir grup, Öcalan'ın örgüt üstündeki etkisini kırmak için yoğun bir lobi faaliyeti yürütüyor. Çözüm sürecinde İmralı'nın talimatlarına göre hareket edilmesine karşı çıkan bu grup, İmralı'nın bundan böyle geri planda kalması gerektiğini savunuyor.

Tanımayacaklar

Raporlara göre ağabey Demirtaş, örgütün üst düzey yöneticileri Sabri Ok, Cemil Bayık, Mustafa Karasu ve Duran Kalkan'ı, Öcalan'ı 'Onursal Başkan' ilan etmeleri için ikna etmeye çalışıyor. Tenzili rütbe anlamına gelen bu adımla Öcalan'ın örgüt üzerindeki etkisi kırılarak, İmralı'dan bundan sonra gelecek talimatların tanınmaması hedefleniyor. Bunun gerçekleştirilmesi durumunda ikinci adım olarak da İmralı'dan gelecek talimatların örgüt tarafından tanımayacağı yönünde bir karar çıkartılması planlanıyor.

İmralı'yı defalarca boşa çıkardılar

- 7 Haziran seçimlerinin ardından silah bırakma tartışmaları üzerine KCK, silah bırakma iradesinin İmralı'da değil, sadece kendilerinde olduğunu savundu.

- 28 Şubat'ta Başbakan Yardımcısı Akdoğan ve HDP'nin ortak toplantısında Öcalan'ın PKK'ya yaptığı silah bırakmaya yönelik kongre çağrısı uygulanmadı.

- HDP'li Kürkçü, Öcalan'ın hükümetle anlaştığı iddialarıyla ilgili bir soru üzerine, "Öcalan onların onayını kazanamayacağı bir yönde hareket etmez. Saygınlığını tartışma konusu yapmaz" dedi.

- DTP eski milletvekili Aysel Tuğluk da, Ocak 2013'te "Kürt hareketinin aktörleri arasında ayrılık yok. Öcalan anahtar roldedir. Ancak bu her şeyin kararını Öcalan verecek demek değil" demişti.

Akşam

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirtaş kardeşlerin Öcalan'ı bitirme planları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz