e maaş şoku

İlk defa milletvekili seçilerek 'ye giren 96 isim özlük hakları biriminde maaş ve diğer işlemlerini yaptırırken şaşırtan bir durumla karşı karşıya kaldı. TBMM yönetimi, 7 Haziran'da seçilen yeni milletvekillerine 2 yılı doldurmadıkları için emekli maaşı alamayacaklarını bildirdi.

Giriş Tarihi: 12.7.2015 13:39
Yeni vekillere maaş şoku

Emekli aylığı alırken, ilk defa milletvekili seçilerek 'ye giren 96 isim özlük hakları biriminde maaş ve diğer işlemlerini yaptırırken ilginç bir olayla karşı karşıya kaldı.
TBMM yönetimi, 96 yeni milletvekillinin SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı'ndan aldıkları emekli maaşlarının kesilmesi için ilgili kurumlara yazı yazdı.

Yeni milletvekilleri kamuoyunda bilinen şekliyle Meclis'e adım attığında hem emekli maaşlarını hem milletvekili aylıklarını almayı hesap ediyordu.
Oysa 5510 sayılı kanun gereğince, milletvekili emekli maaşını hak etmek için bu görevde en az 2 yıl geçirmek ve başbakanlık müsteşarı düzeyinde prim kesintisi yapılması şart. Türkiye'nin haberine göre, Meclis yönetimi, 96 isme milletvekili olmadan önce aldıkları emekli maaşlarının bu nedenle kesildiğini bildirdi.

Bu durumdaki milletvekilleri yeniden emekli aylığı alabilmek için 15 Haziran 2017 tarihini beklemek zorunda. Bu tarihten sonra , yeniden emekli aylığı almaya hak kazanacak ve maaşları emekli milletvekili aylığı olarak ödenecek.

15 Haziran itibarıyla emekli maaşları kesilen bazı isimler, "mağdur olduklarını" dile getirirken, bazıları 15 Temmuz'da alacakları 45 bin liralık 3 aylık maaşlarını beklemeye başladı.

25. Dönem'de TBMM'ye 330 milletvekilinden 150'si, hem emekli milletvekili aylığı hem de normal almaya devam edecek.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni vekillere maaş şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz