'in saldırılarının birinci yılı

liler, aradan geçen bir yıla rağmen savaşın bıraktığı derin acılarla baş etmeye çalışıyor

Giriş Tarihi: 22.7.2015 15:37 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 15:39
İsrail'in Gazze saldırılarının birinci yılı

'in geçen yıl düzenlediği saldırılarda çoğu çocuk ve kadın 2 binden fazla kişinin ölümüne ve bölgede büyük bir yıkıma tanık olan liler, aradan geçen bir yıla rağmen savaşın bıraktığı derin acılarla baş etmeye çalışıyor.

Son saldırılarda neredeyse ailesinin tamamını kaybeden Filistinli İman el-Far (34), İsrail savaş uçaklarından atılan bir füzenin, 16 yılın ardından tekrar bir araya gelen ailesini dağıtmasına hala inanamıyor.

Teyzesinin son İsrail saldırılarından yaklaşık 4 ay önce kızı Rihan ile yeğeni Ahmed'in evlilik töreni için Ürdün'den döndüğünü ifade eden Far, söz konusu evliliğin bir füzeyle sona erdiğini, Gazze Şeridi'ndeki El-Megazi Mülteci Kampı'ndaki evlerinin atılan füzeyle tamamen yıkıldığını ve 10 aile ferdinin hayatını kaybettiğini ifade etti.

-"Dönülmez gurbet"

"Saldırılardan önce çok mutluyduk, uzun bir gurbet özleminin ardından bir araya gelmiştik" diyen Far, o acı geceyi şöyle anlattı:

"Saat 22.30'du. Savaş uçağı evimizi hedef aldığı sırada akşam yemeği yiyorduk. Hala neden bir sebep yokken evimizi bombaladıklarını soruyorum. Yaşananlar çok acı vericiydi. Saldırıda babamı, annemi, 4 kız kardeşimi, yengemi ve teyzem ile iki oğlunu kaybettik. Kardeşim Ahmed'den ve kız kardeşimin küçük 2 kızından başka kimsem kalamadı.Teyzemin ailesinden sadece Ürdün'deki eşi ve bir çocuğunun kaldığına hala inanamıyorum. Teyzemi artık dönemeyeceği bir gurbete yolcu ettik."

Elim saldırıda yeni evlenen kardeşinin eşini kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü dile getiren Far, "Kardeşimin sevincini öldürdüler. Mutlu bir aile kurmuşlardı, çocukları olacaktı. Günahları neydi?" diye konuştu.

Kaybettiği ailesiyle ilgili bütün anıları hala canlı olan acılı kadın, "Teyzem Ürdün'den dönmeden önce Gazze'de fırsat kollayıp her anımızı beraber geçirme kararı almıştık. Yıllar süren gurbetin ve ayrılığın telafisi bu oldu. Bizim için bayramlar da üzücü. Geçen sene bayramda evimiz bombalanmış ve ailemizi kaybetmiştik. Kiraladığımız bu evde bir ben bir de kardeşim yaşıyoruz. Kızkardeşlerimi, annemi, babamı ve evimi çok özlüyorum " ifadelerini kullandı.

İman, saldırıda kendisinin bütün vücudunda şarapel parçaları isabet ettiğini, kardeşinin ise elinin sakat kaldığını kaydetti.

İsrail'in 7 Temmuz 2014'te Gazze'ye başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarında çoğu kadın ve çocuk 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırılarda ayrıca 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'in Gazze saldırılarının birinci yılı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz